Фарингіт - це запальний процес, який протікає в слизовій оболонці і лімфоїдної тканини глотки. Зустрічається у людини в гострій і хронічній формах.
У хворих на фарингіт болить горло, яке посилюється при ковтанні і часто іррадіює у вуха. При цьому захворюванні у людини з'являється свербіж, подразнення, сухість в горлі. При огляді глотки спостерігається її почервоніння і набряклість, можуть бути виявлені слизисто-гнійні виділення. Іноді захворювання супроводжується загальним нездужанням і підвищенням температури тіла, які супроводжуються збільшенням і болючістю шийних лімфовузлів.
Як лікувати фарингіт
Щоб отримати кваліфіковану медичну допомогу при фарингіті, необхідно звернутися до оториноларинголога або терапевта. Лікування захворювання вимагає комплексного підходу.
Немедикаментозна терапія. З раціону хворого виключається дратівлива їжа, не рекомендуються тривалі голосові навантаження.
Етіотропна терапія (усунення збудника). Якщо джерелом інфекції визнана бактеріальна мікрофлора, застосовують антибіотики.
Усунення запалення. Використовуються нестероїдні протизапальні засоби.
Місцева терапія. Показані полоскання, інгаляції і зрошення теплими в'яжучими розчинами, фітотерапія. Для усунення больового синдрому, дисфагії призначають комбіновані препарати, що містять антисептики, анестетики, імуномодулятори.
Яку діагностику пройти при фарингіті
Для постановки попереднього діагнозу досвідченому ЛОР-лікарю достатньо ознайомитися зі скаргами пацієнта, зібрати анамнез і оглянути ротову порожнину і глотку. Для підтвердження діагнозу і з'ясування характеру збудника захворювання проводиться наступне:
- фарингоскопія з забором матеріалу із зіву для дослідження;
- бактеріологічні дослідження – посів біоматеріалу на живильне середовище, мазок з ротоглотки для виділення культури збудника і визначення його чутливості до антибіотиків;
- серологічні дослідження – ідентифікація збудника в сироватці крові пацієнта за допомогою реакції латекс-аглютинації, імуноферментного аналізу, імунохроматографії.
При наявності показань проводяться консультації інфекціоніста, гастроентеролога, ендокринолога, невролога.
Наслідки фарингіту
Для профілактики гострої ревматичної лихоманки і ускладнень фарингіту (абсцес, флегмона, шийний лімфаденіт, мастоїдит) необхідно при перших ознаках захворювання звернутися до ЛОРа.