Задишка
Причини виникнення задишки
До основних причин появи задишки належать такі.
- Хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіальна астма. Супроводжуються підвищенням бронхіального опору, гіперактивністю дихальних шляхів.
- Рестриктивні захворювання легень та грудної клітки. Характеризуються зменшенням життєвої ємності легень. До них відносяться саркоїдоз, фіброзуючий альвеоліт, пневмоконіоз.
- Серцево-судинні захворювання — вади серця, патології серцевого м'яза та перикарда, хронічна серцева недостатність.
- Легенева гіпертензія.
- Цукровий діабет.
- Анемія.
- Психогенні фактори. До них відносять різні стресові ситуації, що призводять до невротичних станів. Найчастіше з їхнім впливом стикаються особи до 40 років.
У здорових людей задишка виникає у вигляді прискореного дихання зазвичай після підвищеного фізичного навантаження. Поява задишки та надмірних дихальних зусиль у людини за відсутності фізичної активності є серйозним приводом для звернення до лікаря-терапевта.
Діагностика задишки
Для встановлення патології, що викликає задишку, проводиться низка діагностичних заходів.
- Збір анамнезу. Лікар з'ясовує час (денний, нічний) та умови появи задишки (у спокої або при руховій активності). Встановлюються провокуючі фактори: сезонні особливості, фізична активність, контакт із тваринами, професійна діяльність тощо. Фізальний огляд хворого. Під час аускультації досліджується характер дихання та звуків, що видаються серцем. Оцінюються зміни грудної клітки (деформація, асиметрія, здуття), колір шкіри та слизових оболонок.
- Оцінка ступеня вираженості задишки за допомогою шкали Борга, шкали BDI або MRC. - клінічний аналіз крові (у тому числі на рівень глюкози), рентгенографія грудної клітки, ЕКГ, ЕхоКГ. м'язів.
Перша допомога
Надання першої допомоги при задишці передбачає забезпечення стану спокою та припливу свіжого повітря. Рекомендується послабити воріт сорочки, позбутися одягу, що утруднює дихання. Для об'єктивної оцінки стану здоров'я та попередження ускладнень необхідно звернутися за медичною допомогою.
Лікування при задишці
Залежно від результатів діагностики лікуванням хворого займається терапевт, кардіолог, пульмонолог або невропатолог. Знання причин походження задишки дозволяє оптимізувати терапію. Для корекції патологічних відхилень застосовуються фармпрепарати - анксіолітики, опіати, бронходилататори.
При зниженому рівні кисню в крові призначаються сеанси киснедотерапії. Для підвищення переносимості рухових навантажень та легеневої реабілітації пацієнтам призначаються фізичні тренування (у тому числі для дихальної мускулатури).
Особам з дихальною недостатністю показано респіраторну підтримку — вентиляцію легень за допомогою носових або лицьових масок.