Екзема — це алергічне захворювання шкіри, що супроводжується запальними процесами та має хронічний характер. Причини хвороби — імунологічні, алергічні та нейроендокринні порушення. У зоні ризику перебувають особи, які мають хворих на екзему родичів.
Загальні симптоми:
- почервоніння шкіри;
- рожево-червоні вузлики;
- папули із сірою рідиною;
- гнійні папули із мутним вмістом;
- поглиблення внаслідок лопання папул;
- випадіння волосся;
- сухі кірочки;
- утворення лусочок та сухих пластинок.
Як лікувати
Важливо дотримуватись індивідуального підходу до лікування пацієнта та усунути причини захворювання. Потрібно мінімізувати ймовірність подразнення хворої шкіри. Лікар призначає кальцій, аскорбінову кислоту, протиалергійні та заспокійливі препарати. У випадку наявності інших захворювань долають і їх. Наприклад, при порушенні травлення застосовуються солі жовчних кислот, ферменти підшлункової залози, спазмолітичні та десенсибілізуючі засоби.
Збалансувати роботу нервової системи можуть транквілізатори, електросон, гіпнотерапія, седативні засоби, зокрема валеріана та настоянка пустирника. Як протизапальний засіб призначається розчин натрію тіосульфату. При гострому перебігу захворювання застосовуються водні процедури. Ефективні відвар череди, кальцій перманганат та крохмаль. Застосовуються примочки фурацилінового розчину та антибіотики. Перемогти суху екзему дозволяє нафталінова паста та препарати на основі дьогтю. Призначаються заспокійливі та гормональні засоби. Хворий повинен висипатись, уникати потрапляння побутової хімії та прямих сонячних променів на уражені ділянки.
Як діагностувати
Лікар проводить анамнез та огляд пацієнта. У разі виникнення труднощів при постановці діагнозу застосовується біопсія шкіри. Наявність накопичень ексудату у хворих тканинах, запальних процесів у дермі та вторинних інфекцій підтверджують попередній діагноз.
Диференціальна діагностика дозволяє відрізнити ензему від застійного, атопічного, контактного та алергічного дерматиту. Інколи захворювання приховане за ознаками кількох із перерахованих різновидів.
Наслідки
Без дотримань рекомендацій лікаря під час вагітності симптоми екземи передаються малюкові. Ризик зростає і під час годування грудьми.
У разі самолікування може розвинутись алергічний дерматит.
Унаслідок регулярного тертя хворих ділянок з’являються ранки. Через них у кров потрапляє інфекція чи грибок. Виникають рубці, виразки та гнійні процеси. Екзема поширюється на здорові ділянки шкіри.