Кріодеструкція базаліоми — це безпечна методика видалення пухлини шкіри, яку проводять під впливом рідкого азоту за температури -196 °C. Суть методу полягає у сильному охолодженні ракових клітин на достатній глибині, адже глибина замерзання «паростків» пухлини має вирішальне значення у лікуванні злоякісних утворень. Максимальний ефект досягається при швидкому замерзанні та повільному розмерзанні, оскільки ракове новоутворення не встигає отримати достатню кількість кисню та крові, що призводить до їх відмирання.
Підготовчі процедури
Перед здійсненням кріодеструкції базаліоми потрібно проконсультуватися із лікарем. Фахівець візьме пробу із тканини новоутворення на біопсію для підтвердження та обґрунтування поставленого діагнозу. Вивчить анамнез пацієнта, щоб знати, чи є протипоказання до видалення пухлини за допомогою низьких температур. Також слід подбати про загальні правила гігієни.
Кріодеструкція базаліоми
Перебіг операції розпочинається із введення місцевої анестезії, щоб зменшити рівень дискомфорту пацієнта. Оскільки передбачається глибоке ураження тканин, при усуненні такого типу пухлин застосовують метод розпилювання. Для його застосування використовують портативні апарати та кріонаконечники різних діаметрів, які розміщують на відстані 10-15 мм від поверхні шкіри, регулюючи швидкість подачі рідкого азоту. Час впливу низької температури на новоутворення залежить від його розміру, товщини тканини та глибини ураження. Після процедури ділянка впливу стає блідо-рожевого кольору, що вказує на відмирання злоякісних тканин.
Показання та протипоказання
Передумови проведення кріодеструкції злоякісних утворень:
- підозра на базаліому;
- розростання злоякісних тканин;
- базаліоми, що проростають у кістки.
Протипоказання до проведення кріодеструкції:
- індивідуальна реакція на холод;
- кріоглобулінемія;
- холодова кропив’янка;
- синдром Рейно;
- помітне рубцювання на смаглявій шкірі.
Наслідки
Після операції у пацієнта з’являється набряк, поява якого зумовлена величиною базаліоми. Опухлість шкіри минає протягом 1-2 тижнів, так само, як і блідо-рожева пляма на місці видалення новоутворення, хоча збліднення на темному типі шкіри залишається більш помітним.