Вітіліго — це вогнищева депігментація шкіри. Більшу ймовірність захворіти мають особи, які нездужають на аутоімунні хвороби.
При вітіліго руйнуються меланоцити — клітини, які відповідають за пігментацію шкіри. Білі плями з’являються на обличчі, кінцівках, статевих органах, слизових оболонках, сітківці ока. Інколи світлішає волосся.
Інші симптоми: свербіж та утворення чітких плям із світлим відтінком.
Як лікувати
Основа лікування — стимулювання організму до підвищення кількості меланіну. Застосовуються спиртові розчини та мазі, які сприяють підвищенню чутливості шкіри до ультрафіолету. Їх наносять на непігментовані ділянки. Використовуються такі препарати, як меладинін, бероксан, псорален та псоберан. Також призначаються курси опромінення ультрафіолетом та фотохіміотерапія. Щоб захистити організм від шкідливого сонячного ультрафіолету, білі плями рекомендується змащувати спеціальними кремами.
Як діагностувати
Анамнез та огляд пацієнта допомагають встановити попередній діагноз. Для підтвердження лікар призначає біопсію та гістологічне дослідження. Невелика кількість мелантоцитів та специфічні зміни колагенових волокон свідчать про наявність вітіліго. А зменшення кількості лімфоцитів — про пізню стадію захворювання. Важливо не сплутати вітіліго із атопічним дерматитом, трихофітією, меланомою, альбінізмом та сифілісом.
Наслідки
Вітіліго зумовлює психологічні проблеми. Хворий соромиться білих плям, відчуває невпевненість у собі, піддається поганому настроєві, що може перерости у стрес. Уникає появи у людних місцях та замикається у собі. Унаслідок вітіліго відбувається порушення роботи щитоподібної залози. Інколи — гормональні збої. А на ранній стадії недугу легко сплутати із звичайним подразненням шкіри.