Біопсія шкіри ― це видалення невеликої частини патологічної шкіри для її детального вивчення під мікроскопом. Ця процедура дозволяє діагностувати захворювання шкіри, існування якого дерматологи не змогли визначити іншими способами.
У сучасній медицині існує декілька варіантів проведення біопсії шкіри:
- бритвена ― зовнішня частина підозрілої ділянки буде видалена;
- пункційна (трепанобіопсія) ― невеликий циліндр із шкіри видаляється за допомогою спеціального інструменту;
- ексцизійна ― видаляється вся ділянка аномальної поверхні.
Дослідження шкіри зараховують до діагностичних методів, які використовуються для встановлення певного діагнозу. З його допомогою можна видалити і вивчити ділянку аномального шкірного покрову. Біопсія шкіри проводиться найчастіше для того, щоб діагностувати рак шкіри.
Також завдання цієї процедури — виявлення таких захворювань, як:
- системний червоний вовчак;
- туберкульоз, шкірна форма;
- вузликовий періартеріїт;
- амілоїдоз;
- псоріаз.
Біопсія шкіри не має якихось конкретних протипоказань. Наразі існує декілька способів забору матеріалу для дослідження. Якщо протипоказаний один із методів, можна замінити його іншим. Перед тим, як проводити біопсію, потрібно донести до відома лікаря декілька важливих моментів:
прийом будь-яких медичних препаратів, особливо протизапальних, тому що вони здатні змінювати вигляд результатів біопсії під мікроскопом;
- наявність алергії на будь-які ліки;
- проблеми з кровотечею;
- вагітність.
Ускладнення зустрічаються рідко, але жодна процедура не гарантує відсутності ризику. Якщо планується біопсія шкіри, потрібно знати про можливі ускладнення:
- кровотеча;
- інфекція;
- погане загоєння ран;
- рубцювання;
- пошкодження нервів.