Скроневий артеріїт – системне судинне захворювання, що характеризується запаленням внутрішніх стінок аорти, її великих гілок і в першу чергу скроневої артерії. Захворювання зустрічається у людей старше 45 років.
Патологія супроводжується періодами лихоманки, слабкості, пітливості, схудненням хворого, депресивними розладами. Хворий скаржиться на двосторонній біль у лобовій та тім'яній зонах.
Як лікувати скроневий артеріїт
Для отримання медичної допомоги при підозрі на скроневий артеріїт пацієнту слід звернутися до терапевта або ревматолога. Зазвичай лікувальний курс лікар призначає після підтвердження діагнозу результатами гістологічного дослідження.
Основним методом лікування є медикаментозна терапія:
- Глюкокортикостероїди. Стартовою терапією є застосування преднізолону. В якості альтернативи використовується метилпреднізолон (при порушеннях зору і головного мозку).
- Протимікробні та нестероїдні протизапальні засоби призначаються при виявленні побічних ефектів або протипоказань до застосування глюкокортикостероїдів.
- Імунодепресанти та протипухлинні препарати (ритуксимаб, мітоксантрон) застосовують у разі прогресування захворювання або рецидивуючого загострення.
Яку діагностику пройти при скроневому артеріїті
У медичній практиці діагностика скроневого артеріїту заснована на виявленні діагностичних критеріїв Американського коледжу ревматології:
- вік пацієнта 45-50 років і більше;
- нові головні болі;
- аномалії скроневої артерії (напруга при пальпації, зниження пульсації, викликане неатеросклерозом);
- аналіз крові (ШОЕ, що перевищує понад 50 мм/год);
Підтвердження як мінімум трьох критеріїв вказує на скроневий артеріїт. Відрізнити інші васкуліти зі схожими симптомами можна і за допомогою доплерографії, ДІ або МРТ головного мозку.
Наслідки скроневого артеріїту
Домогтися стійкого ослаблення симптомів захворювання можна при своєчасній медичній допомозі. Відкладати візит до лікаря небезпечно розвитком лицьового болю і болю при жуванні, погіршенням зору (аж до сліпоти).