Пупкова грижа — це видавлювання внутрішніх органів очеревини через розставленний пупочний отвір. Спостерігається як вроджена, так і придбана патологія. Пупкове кільце не має м'язового перекриття і шару жирової клітковини. З цієї причини через нього за черевну стінку при сильних навантаженнях видавлюються петлі кишечника, сальника або предбрюшинна жирова клітковина. Патологія нерідко виявляється у новонароджених і немовлят внаслідок уповільненого формування пупкового кільця, при надмірному плачі і крику, як спадковий фактор. У дорослому віці формування грижі викликано надмірною вагою, вагітністю та пологами, сильним кашлем, зайвими навантаженнями.
Як лікувати пупкову грижу
Пупкова грижа в основному лікується хірургічним шляхом. Необхідно звернутися до лікаря при перших ознаках захворювання. Операція не рекомендується в тих випадках, коли у пацієнта є протипоказання до лікування хірургічним шляхом. Дітям до 5 років рекомендується консервативне лікування:
- спеціальний бандаж;
- відсутність спортивного навантаження;
- посилення м'язів передньої стінки черевної порожнини.
Для закриття грижових воріт виконується герніопластика. Існують два види герніопластики:
- натяжна - з'єднання власних м'язів і сухожиль для закриття грижових воріт;
- обтураційна — захист грижового просвіту за допомогою синтетичного сітчастого імпланта.
Можливість формування повторних гриж різко знижується при другому варіанті лікування.
Яку діагностику проходити при пупкової грижі
Виявляє пупкову грижу хірург. Ознаками патології вважаються утворення в області пупка, нудота, блювота, запор, болі при навантаженні, а також розширення пупкового отвору. Для підтвердження діагнозу хірург виконує пальпацію живота, призначає рентген шлунка і 12-палої кишки, гастроскопію, УЗД, герніографію.
Наслідки пупкової грижі
За відсутності своєчасних заходів формується невправима грижа. Виникає застій калових мас в кишечнику, погіршується кровопостачання органів, можливий некроз тканин. Обмеження грижі, коли вміст грижового мішка стискається, вважається основним ускладненням, веде до погіршення стану пацієнта.