Крипторхізм - це аномалія розвитку, яка зустрічається у представників чоловічої статі і проявляється неопущенням яєчок на дно мошонки, щоб зайняти своє нормальне положення. У клінічній практиці зазвичай доводиться боротися з вродженою формою захворювання. Дуже рідко реєструється придбаний крипторхізм, який виникає через травми, носіння бандажа, невдалих операцій.
Основною клінічною ознакою крипторхізму є відсутність одного або обох яєчок в порожнині мошонки. Більше половини пацієнтів, які страждають цим захворюванням, відчувають хворобливі відчуття в паховій області. Больові відчуття постійна і слабка і служить джерелом хронічного дискомфорту для хворого. У хлопчиків з крипторхізмом можлива затримка статевого розвитку. При цьому спостерігається дефіцит волосся на обличчі і лобковій зоні.
Як лікувати крипторхізм
З огляду на, що в більшості випадків діагноз крипторхізму встановлюється в перші 1-2 роки життя дитини, необхідно звернутися до дитячого хірурга для його лікування. У ситуаціях, коли причиною патології визнані гормональні порушення, можливе лікування під керівництвом ендокринолога.
Вибір оптимального методу хірургічного лікування лікарем залежить від форми крипторхізму. Під час втручання мобілізуються елементи сім'яного канатика, створюється ложе для яєчка і проводиться його фіксація (орхіфіксація). Найчастіше проводяться такі операції:
- відкрите втручання з преперитонеальним, паховим або пахово-мошоночним доступом;
- лапароскопічна двоетапна хірургія;
- відеолапароскопія при непальпируемом тестикулярному синдромі (при підозрі на розташування статевої залози в черевній порожнині);
- мікрохірургічна аутотрансплантація застосовується при недостатності довжини судин яєчка.
Яку діагностику пройти на крипторхізм
Обстеження пацієнта з підозрою на крипторхізм включає в себе наступні діагностичні заходи:
- збір анамнестичних даних;
- фізикальне обстеження – огляд, пальпація, уточнення характеру патологічних змін;
- УЗД мошонки – дозволяє вивчити стан яєчка, його придатка яєчка, сім'яного канатика;
- кольорове доплерівське картування — для оцінки кровообігу в паренхімі яєчка, візуалізації судин білкової мембрани;
- КТ та МРТ – для доповнення та підтвердження результатів УЗД;
- ангіографія;
- діагностична лапароскопія - при розташуванні статевих залоз в черевній порожнині і труднощах їх візуалізації.
За певними показаннями призначаються консультації педіатра, уролога, ендокринолога.
Наслідки крипторхізму
Без своєчасного лікарського втручання крипторхізм може стати причиною розвитку різних ускладнень. Неопущене яєчко часто схильне до запальних процесів (орхіт, епідидиміт) і ризику бути ув'язненим.