МРТ органів малого тазу — неінвазивний, інформативний, безпечний і безболісний метод діагностики, за допомогою якого вдається прицільно візуалізувати органи і тканини. У більшості випадків МРТ малого таза стає незамінною діагностичної методикою, так як під час дослідження створюються найтонші, в 1 мм завтовшки, зрізи, на яких відображаються найменші новоутворення на ранніх стадіях. Це уможливлює раннє виявлення пухлинних захворювань. У процесі МРТ тазу чітко визначаються і стають доступні для вивчення зміни в тканинах, рідинні освіти, кровоносні судини.
Для виявлення онкологічної, інфекційної патології потрібне проведення МРТ органів малого тазу з контрастом для більш чіткої візуалізації розгалуженої сітки кровоносних судин. У такому випадку маніпуляція протипоказана при наявності ниркової недостатності або ж алергії на йодовмісні речовини. В такому випадку пацієнту необхідно сказати лікареві про наявність алергічної реакції на контрастну речовину або ниркової недостатності. Також до протипоказань МРТ органів малого таза варто віднести період вагітності, наявність в організмі металоконструкцій (пластини, скоби). Томограф негативно впливає на роботу кардіостимулятора. За наявності внутрішньоматкової спіралі питання вирішується індивідуально з урахуванням матеріалу, з якого виготовлена спіраль. Магнітно-резонансна томографія малого таза проводиться в таких випадках:
- первинна і вторинна пухлини (метастази);
- захворювання сечовидільної системи;
- травматизація, аномалії розвитку;
- виражений тривалий больовий синдром.
Також методика призначається з метою обстеження ректального відділу кишечника. Дослідження широко застосовується в лікуванні безпліддя. МРТ в гінекології призначається при маткових кровотечах, ендометріозі, запальній патології. У чоловіків досліджується передміхурова залоза, мошонка. У гінекології томографія служить прекрасною альтернативою таким болючим методам, як лапароскопія, гістероскопія. Важко переоцінити важливість МРТ при підозрах на пухлинне ураження. У післяопераційний період така процедура допомагає контролювати появу нових вогнищ пухлини, метастазів, а також оцінити лікувальний ефект.
Магнітно-резонансна томографія малого таза: підготовка
Специфіка підготовчого етапу залежить від складності планованого обстеження. Якщо планується томографія малого таза з контрастуванням, за 5 годин до процедури потрібно відмовитися від прийому їжі, протягом декількох днів не вживати продукти, що підсилюють газоутворення в кишечнику (борошняні, солодкі, жирні страви, газовані напої, бобові, капусту). Також рекомендується прийом ентеросорбентів, ферментних, проносних засобів, препаратів, що зменшують метеоризм. Перед дослідженням сечового міхура необхідно його наповнити шляхом прийому 1-1,5 літра рідини за годину до процедури. Із метою обстеження жіночої репродуктивної системи обстеження призначається на 5-9 день менструального циклу.