Магнітно-резонансна томографія головного мозку — це сучасна діагностична методика, яка дозволяє отримати максимально точну інформацію про стан тканин мозку без безпосереднього контакту з ним. Магнітна томографія — найбільш інформативна діагностична методика серед всіх видів обстеження мозку. МРТ головного мозку проводиться на спеціальному апараті — томографі, робота якого заснована на потужному магнітному полі, а також високочастотних імпульсів. В результаті передається детальне зображення в комп'ютер, і на моніторі візуалізується досліджуваний орган у різних проекціях.
Магнітна томографія головного мозку виявляє такі хвороби та патологічні стани:
- мальформацію судин в головному мозку;
- інсульт ішемічного і геморагічного типу;
- розсіяний склероз;
- аневризму;
- пухлини доброякісного і злоякісного типу;
- запальні та інфекційні осередки;
- набряк мозку.
Перевірка головного мозку томографом проводиться при черепно-мозкових травмах, атеросклерозі, підвищеному внутрішньочерепному тиску, захворюваннях вуха, очей, патології гіпофіза, хворобах нервової системи, деменції. Варто зауважити, що МРТ черепа не настільки інформативно, адже кісткові структури найбільш чутливі до рентгенівського випромінювання. Також МРТ голови призначається з метою контролю над лікувальним процесом або прогресуванням захворювань.
Зробити МРТ головного мозку рекомендується при сильних, постійних болях в голові, наявності запаморочення, частих судомах, при втраті чутливості нижніх кінцівок, а також рухових функцій, зниженні зору, погіршенні мови, пам'яті, порушенні розумової функції, концентрації і при психічних захворюваннях. Проведення процедури передбачає введення контрастної речовини, щоб отримати більш детальну інформацію не тільки про стан головного мозку, але і судин. Також МРТ голови іноді виконується без контрасту. Перед обстеженням пацієнт знімає металеві прикраси, шпильки, годинник, після чого лягає на рухомий стіл. Тіло фіксується ременями, і пацієнт в'їжджає до магніту.
Магнітно-резонансна томографія головного мозку
Серед протипоказань для проведення МРТ головного мозку варто відзначити період виношування плоду, наявність металоконструкцій в тілі пацієнта і алергії на контрастну речовину. Томографія голови має ряд переваг.
- Обстеження проводиться без проникнення в головний мозок, а завдяки іонізуючому випромінюванню діагностика відноситься до неінвазивних методів.
- За допомогою МРТ вдається отримати чіткі, з найменшими деталями зображення мозку, структур нервової системи. Це дозволяє провести ранню діагностику, поставити правильний діагноз і почати лікування.
- Крім структурних змін, аналізується функціональна здатність мозку. Також візуалізуються осередки, розташовані за кістками, що не вдається зробити іншим методикам.
- Ядерна томографія дозволяє на ранній стадії виявити пухлинне новоутворення і розвиток інсульту.
До негативних сторін дослідження потрібно віднести обмеження використання діагностики у пацієнтів, що мають металеві конструкції в тілі, наприклад, кліпси, які використовуються при аневризмах, внутрішньосудинні металеві пристрої. Також лікаря необхідно попередити, якщо у людини в тканинах є кулі або металеві елементи внаслідок нещасних випадків (вони заважають роботі магніту, значно знижуючи якість знімків).