Пігментація шкіри
- Причини пігментації шкіри
- Діагностика
- Лікування захворювань, що супроводжуються аномальною пігментацією
Причини пігментації шкіри
- Кліткове старіння. Як волосся починає з віком сивіти, так і клітини епідермісу з часом втрачають здатність нормально функціонувати. Процес фарбування шкіри пігментом порушується і меланін забарвлює тіло нерівномірно.
- Мелазма. Йдеться про доброякісне новоутворення, що виникає внаслідок гормонального збою. Мелазма найчастіше виникає у жінок, хоча зустрічається і в осіб чоловічої статі. Захворювання обумовлено ендокринними порушеннями. У жінок мелазма нерідко пов'язана із вагітністю, клімаксом або прийомом оральних контрацептивів. Плями з'являються переважно на обличчі.
- Вплив ультрафіолету. Після тривалого перебування на сонці чи солярії шкіра виробляє більше меланіну, ніж зазвичай. В результаті з'являється засмага. У деяких випадках ультрафіолет стає причиною порушення структури клітинної ДНК, внаслідок чого меланін починає утворювати асиметричні плями. Найчастіше таке буває у випадку з ДНК, генетично схильними до змін під впливом ультрафіолетових променів.
Діагностика пігментації шкіри
Аномальна пігментація вимагає спостереження фахівця, для чого слід звернутися до онколога, дерматолога або косметолога. Первинний огляд та розмова з пацієнтом дають лікареві можливість поставити правильний діагноз. Він уточнює симптоми та їх тривалість, встановлює, чи збільшилася пляма у розмірах за певний проміжок часу. Після цього фахівець, як правило, готовий зробити висновок. Якщо зібраної інформації недостатньо, пацієнту призначається аналіз крові на онкомаркери, береться мазок із поверхні новоутворення. За наявності відповідної апаратури проводиться детальне вивчення структури плями методом люмінесцентної мікроскопії. У сучасних клініках діагностика пігментації інколи виконується за допомогою комп'ютерного обладнання.
Лікування захворювань, що супроводжуються аномальною пігментацією шкіри
Для лікування шкіри при пігментних утвореннях використовуються препарати, що дають відбілюючий ефект: мазі та креми, що містять ртуть, антиоксиданти, різні жирні кислоти, саліциловий спирт . Недолік цих засобів у тому, що вони досить токсичні, тому їх не рекомендується наносити на великі ділянки шкіри. Крім того, застосування відбілюючих засобів без призначення лікаря може призвести до інтоксикації та ускладнень.
В якості методу боротьби з пігментацією також використовується лазерне шліфування поверхні шкіри. Процедура виконується лікарем-косметологом та дає цілком помітний ефект. Ще одна методика видалення пігментних плям – фототерапія. Вже через кілька процедур шкіра не лише світлішає, а й стає гладкішою.