Ендометріоз — це патологічний стан, при якому клітини внутрішнього шару матки (ендометрія) поширюються в яєчники, фаллопієві труби, в сечовий міхур та інші суміжні органи. При цьому фрагменти частин ендометрія за межами матки продовжують перебувати під впливом гормонів, зазнають ті ж циклічні зміни, що залежать від менструального циклу. Патологія спостерігається у жінок репродуктивного віку. Точні причини такого стану поки не встановлені. Розділяють генітальний і екстрагенітальний ендометріоз.
Як лікувати ендометріоз
Застосовується медикаментозне і хірургічне лікування ендометріозу. Вибір методу грунтується на потребах пацієнтки, а також ступеня поширення проблеми. Гінеколог оцінює вік жінки, кількість вагітностей, її бажання народити в подальшому, наявність супутніх патологій, локалізацію процесу.
Консервативна терапія включає гормональну терапію, спазмолітики і анальгетики, нестероїдні протизапальні препарати, фізіотерапію. Хірургічне органозберігаюче лікування призначають за відсутності позитивного ефекту від препаратів, як варіант лікування безпліддя. Радикальне видалення органів хірургічним шляхом використовується при важкому ступені ураження в крайніх випадках. Необхідність того чи іншого методу визначає лікар на підставі даних досліджень.
Яку діагностику проходити при ендометріозі
Діагностика патології затруднена, тому що симптоматика схожа з іншими захворюваннями. Для уточнення діагнозу гінеколог проводить опитування, гінекологічний огляд пацієнтки, УЗД органів малого тазу, гістеросальпінгографію. Додатково призначається аналіз крові на онкомаркери. Візуально оглянути вогнища ендометрія дозволяє лапароскопія.
Наслідки ендометріозу
Відсутність лікування призводить до розвитку різних порушень, включаючи анемію, слабкість від великої крововтрати під час місячних, надмірну дратівливість і плаксивість. Крім того, ендометріоз може привести до збільшення розмірів ураженого органу, до сильних болів під час менструації, порушення менструального циклу, безпліддя, формуванню ендометріоїдних кіст.