Набряк ноги
Причини появи набряків ніг
Найпоширеніші причини набряку ніг:
- захворювання серця, печінки та нирок
- алергічні реакції
- хвороби глибоких вен кінцівки
- надмірна вага
- передменструальний період
- вагітність
- патології щитовидної залози (токсичний зоб, мікседема)
- побічний ефект прийому окремих лікарських препаратів
- нестача вітамінів в організмі.
Слід зауважити, що набрякати ноги можуть і у здорових людей. Найчастіше це спостерігається у спекотну погоду, при тривалому сидінні чи стоянні, носінні незручного взуття чи одягу. У разі набряклість може зникнути самостійно. Але якщо такий симптом проявляється регулярно і турбує тривалий час, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Діагностика набряків ніг
Визначення характеру набряку та захворювань, що викликали його, ведеться за трьома напрямками.
- Збір анамнезу. З'ясовується, скільки часу не зникає набряк, чи він супроводжується хворобливістю, характерною для тромбозу вен. Проводиться збирання інформації про наявність у пацієнта хвороб серця, печінки, нирок. Уточнюється, які фармпрепарати приймає хворий.
- Фізичне обстеження. Набряк однієї нижньої кінцівки пов'язаний, зазвичай, з тромбозом вен чи венозної недостатністю. Поразка обох кінцівок відбувається переважно при серцевої чи ниркової недостатності. При фізикальному огляді звертають увагу також на наявність симптомів інших системних захворювань.
- Лабораторні та інструментальні дослідження. Здаються клінічні аналізи крові та сечі. Виконується біохімічне дослідження крові до рівня гормонів, електролітів, виробляється оцінка тромбообразования. З інструментальних тестів використовуються доплерографія нижніх кінцівок, ЕКГ та ЕхоКГ, лімфосцинтиграфія, комп'ютерна томографія органів тазу.
Перша допомога при набряку ніг
Здоровій людині для зняття набряків буває достатньо обмежити фізичні навантаження і полежати деякий час, піднявши ноги. Полегшити стан допомагають контрастні ванни, гімнастика, сеанси масажу.
Хворим, у яких набряки спостерігаються не вперше, пов'язані із захворюваннями або зміною фізіологічного стану (наприклад, з вагітністю), займатися самолікуванням не рекомендується. Для отримання кваліфікованої допомоги їм необхідно негайно звернутися до лікаря-терапевта, акушера-гінеколога чи хірурга.
Лікування захворювань, що викликають набряк ніг
Набряк ніг може бути наслідком великої кількості хвороб. Тому в процесі діагностики та подальшого лікування можуть брати участь такі фахівці, як терапевт, акушер-гінеколог, невропатолог, травматолог, хірург, флеболог. Основне захворювання лікується за допомогою різних фармпрепаратів, мазей та гелів місцевої дії. При лікуванні хвороб вен використовується склеротерапія, флеботомія, ендоваскулярна терапія. Профілактика ускладнень полягає у носінні компресійної білизни. Важливе значення приділяється дотриманню режиму дня та харчування.