Чутлива шкіра
Ніжна, тонка і сприйнятлива до зовнішніх впливів шкіра має приблизно половину населення, але така особливість не є патологією. Побоювання спричиняють випадки зміни чутливості на певних ділянках тіла. Наприклад, якщо шкіра в деяких місцях почервоніла і почала загострено реагувати навіть на легкий дотик. У такій ситуації потрібно починати бити на сполох і обов'язково записатися на прийом до лікаря, адже правильно визначити причину виникнення симптому під силу лише кваліфікованому фахівцю.
До основних причин чутливості шкіри належать такі.
Причини чутливості шкіри
- Алергія. Пускати алергічну реакцію на самоплив не можна. Обов'язково потрібна консультація спеціаліста. Він має встановити подразник. Якщо не усунути джерело подразнення, чутливість шкіри легко переросте в запалення. Зміни гормонального фону (вагітність, менструація, патології щитовидної залози). Прийом певних лікарських засобів. Небезпечно, якщо він здійснюється без поради лікаря. Багато ліків не надто надійні через безліч побічних ефектів. У цьому випадку слід негайно припинити прийом препарату та відправитися на обстеження до медичного закладу.
- Вплив кліматичних умов. Сухе повітря, сонячне опромінення, мороз — фактори, які нерідко спричиняють сильне подразнення шкіри. Чутливість при цьому — лише один із симптомів.
Діагностичне обстеження чутливої шкіри
Лікуванням захворювань епідермісу займається лікар-дерматолог. Він проводить огляд подразненої зони, вивчає характер патологій за симптомами, озвученими пацієнтам. Потім виписує направлення на загальний аналіз крові та, при необхідності, на аналіз сечі. За підозри на алергію проводяться алергологічні проби. В останньому випадку можна також звернутися за консультацією до алерголога як вужчого фахівця. Якщо чутливість шкіри спричинена гормональними порушеннями, діагностику краще довірити ендокринологу. Він призначить аналіз крові на гормони, щоб проаналізувати роботу щитовидної залози.
Обстежити пацієнта зі скаргою на чутливу шкіру може і терапевт. Зазвичай достатньо консультаційного прийому та результатів клінічного аналізу крові. Якщо потрібна більш детальна діагностика, терапевт відправляє хворого до спеціаліста певного профілю (алерголога, ендокринолога, дерматолога).
Лікування чутливої шкіри
Терапія, як правило, грунтується на корекції режиму харчування та грамотний підбір косметичних засобів. Лікар-дерматолог дає рекомендації щодо вибору засобів гігієни (мила, порошку, кремів тощо). Інструктаж з питань зміни раціону проводить дієтолог або алерголог, рекомендуючи насамперед виключити продукти, що викликають підвищену чутливість шкіри та її подразнення. При збоях гормонального фону призначаються гормональні препарати, можливо, знадобиться лікування у стаціонарному режимі.