Рентгенографія нирок (антеградна пієлографія) - це вузькоспеціальне урологічне дослідження із застосуванням іонізуючого випромінювання. Під час такої діагностики спеціальна контрастна речовина вводиться в чашково-лоханковий апарат органу за допомогою черезшкірної пункції або ж із застосованням нефропіелостоми. Пункція проводиться під місцевим наркозом. Рентген нирок використовується, коли неможливі або протипоказані інші види рентгенодіагностики. Таке може бути в ситуації, коли функціонування нирок порушено, у пацієнта виявлена непрохідність сечових шляхів. Порівняно рідкісне використання методу пояснюється високою небезпекою інфікування при роботі з допоміжними приладами - голками для пункції і нефропієлостомами.
Рентген нирок дає можливість оцінити роботу і визначити причини обструкційних явищ в сечовивідних шляхах, досліджувати локалізацію, форму і розміри нирок. Необхідне проведення прямої пієлографії при підозрі на розвиток пухлин, запальних процесів, гідронефрозу, інших аномалій у нирках.
Для отримання якісного рентгенівського знімка протягом 3-х днів перед процедурою потрібно дотримуватися спеціального режиму харчування - виключити з раціону продукти, що приводять до підвищеного газоутворення. До них відносяться бобові, капуста, газовані напої, страви з картоплі, борошняне, виноград. Протипоказанням до проведення даного дослідження є наявність гострого запального процесу в нирках і сечоводах, при діагнозі макрогематурія.