Ортопантомограмма зубів — методика стоматологічної променевої діагностики, що дозволяє отримати розгорнуте сканування такої складної анатомічної області, як зубочелюстна система, за допомогою спеціального рентгенівського апарату — ортопантомографа. Знімок щелепи виходить шляхом проектування рентгенівських променів на екран після їх проходження через досліджувані структури. Залежно від щільності тканин, ортопантомограмма проявляється тінями з більшою або меншою інтенсивністю.
Ортопантомограмма виконується на цифровому або плівковому апараті. У першому випадку зображення безпосередньо виводиться на монітор, після чого лікар роздруковує знімок всіх зубів або зберігає інформацію на електронному носії. Що стосується плівкового апарату, знімок порожнини рота проектується на рентгенівську плівку. Панорамний знімок щелепи містить інформацію про верхню, нижню щелепи, зуби, суглоби, навколоносові пазухи. З огляду на той факт, що стоматологічні матеріали відносяться до рентгеноконтрастних речовин, зображення візуалізує імплантати і пломби. У разі появи зубного болю необхідно звернутися до лікаря для проведення обстеження, встановлення причини появи клінічної симптоматики. Завдяки рентгенологічній процедурі вдається виявити джерело больового синдрому, а при захворюваннях ЛОР-органів — простежити зв'язок між синуситом і формуванням запального вогнища в зубі.
Оглядовий знімок зубів необхідний для діагностики всієї ротової порожнини, перед імплантацією, для виявлення зубів мудрості. Призначається панорамний знімок зубів стоматологом перед початком складного хірургічного лікування всім, хто старше 15 років. За допомогою рентгенівської методики лікар:
- оцінює стан зубощелепної системи, верхньощелепних пазух і синусів, скронево-щелепних суглобів, кореневих каналів, гайморових пазух, кісткової тканини;
- виявляє пародонтит, його стадії, карієс, в тому числі під коронкою або пломбою;
- діагностує кісти, гайморит, новоутворення доброякісного, злоякісного походження, зміни в тканинах різного генезу;
- виявляє ускладнення травматичного пошкодження.
Знімок зубів, виконаний на етапі діагностики та в процесі лікування, дозволяє оцінити ефективність консервативної терапії. Також обстеження потрібно для контролю над прогресуванням хвороби. Панорамний знімок зубів дозволяє встановити локалізацію, нахил зубів. При пародонтиті вдається візуалізувати пародонтальні кишені з подальшим аналізом їх глибини, розташування. Щоб зробити круговий знімок зубів, особливих вимог до підготовки немає. Пацієнту необхідно зняти металеві прикраси з волосся і вух. Усередині ортопантомографа голову пацієнта фіксують спеціальним тримачем. Проводиться кругова зйомка черепа, в результаті чого отримують двомірне зображення («паспорт пацієнта»).
Під час проведення обстеження джерело випромінювання і датчик (приймач) рухаються в різних напрямках, що дозволяє отримати панорамний рентген зубів. Апарат розрахований на індивідуальні особливості щелепно-лицьової системи кожної людини, тому результати виходять досить точні, що вкрай необхідно для постановки правильного діагнозу. Процедура нешкідлива, безболісна. Ортопантомограмма триває приблизно 30 секунд, а весь процес займає 5 хвилин. Ортопантомограмма у Львові виконується у всіх стоматологічних клініках, де встановлено ортопантомограф.