Рентген порожнини рота — це інструментальна діагностична методика, заснована на використанні рентгенівських променів. Промені, проходячи через тканини певної зони, відбиваються назад в апарат, після чого показують зображення у вигляді тіней. Їх інтенсивність в чорно-білій гамі залежить від щільності досліджуваних структур. Рентген в стоматології використовується досить часто з метою діагностики, контролю над лікувальним процесом або відстеження швидкості прогресування захворювань. Рентген зубів допомагає лікареві розпізнати проблеми ротової порожнини у випадках, коли неможливе візуальне виявлення патологічного вогнища.
Стоматологи застосовують рентген всіх зубів для дослідження прихованих патологій, вивчення структури тканин ясен і коренів. Після обробки результатів доктор може призначити оптимальне лікування. Рентген знімок зубів має такі різновиди.
- Прикусний (найпопулярніший, так як дозволяє виявити карієс і пародонтит на ранній стадії).
- Періапекальний (призначений для виявлення кіст, абсцесів, пухлин).
- Панорамний рентген щелепи (оглядова діагностика всієї ротової порожнини, яка використовується перед імплантацією, для виявлення зубів мудрості).
- Оклюзійний (за допомогою одного знімка отримують картину і верхньої, і нижньої щелепи).
Рентгнеографія зубів необхідна, коли потрібно з'ясувати, чи є у пацієнта карієс або хвороби ясен. Знімок допомагає чітко визначити анатомічні особливості зубів і коренів, наявність аномального прикусу, підтвердити перелом щелепи. Зробити знімок зуба рекомендується при появі больових відчуттів в області зуба в процесі жування, коли виявляється безпосередній тиск, або в спокої. Больовий синдром має ниючий, пульсуючий, стріляючий характер. Також серед приводів для звернення до стоматолога варто відзначити появу припухлості щоки на ураженій стороні, відкол шматочка зуба в процесі «розкусуванні» горіхів, відкривання пляшки.
Рентгенівські знімки зубів показані для виконання при підозрі на:
- каріозне пошкодження;
- захворювання пародонту;
- наявність кістозних утворень, пухлин, абсцесів;
- каріозні процеси, локалізовані всередині зуба під прикриттям пломби, коронки;
- зрощення, неправильний прикус;
- пульпіт;
- травматичне пошкодження коренів, щелепи.
Знімок зубів необхідний перед установкою імплантатів, протезування.
Рентген зубів не передбачає ніякої підготовки. Зазвичай процедура виконується безпосередньо в стоматологічній клініці, більшість з яких оснащена необхідним обладнанням з використанням цифрових технологій. Доза опромінення мінімальна і безпечна для здоров'я. Фіксація плівки у деяких пацієнтів супроводжується блювотним рефлексом, тому фахівці рекомендують під час рентгенографії дихати через ніс, роблячи глибокі вдихи. Рухати головою в процесі дослідження не дозволяється, тому що це призведе до нечіткого зображення, тому буде потрібне повторне проведення обстеження. Перед процедурою потрібно зняти металеві прикраси, які потрапляють в зону проходження рентгенівських променів. Якщо виходить неякісний знімок, ускладнюється процес постановки діагнозу через його недостатню інформативність. Єдине протипоказання, яке має рентген зубів, — це вагітність, хоча при серйозній стоматологічній проблемі рентгена не уникнути. Рентген зуба у Львові здійснюється практично в усіх державних стоматологічних медустановах. Що стосується приватних клінік, більшість з них оснащені сучасною рентгенівської апаратурою.