Мамографія молочної залози — це інформативне діагностичне дослідження, яке виконується за допомогою рентгенівських променів на спеціальному апараті (мамографі). Потужність випромінювання в установці не перевищує 32 кВ. Молібденовий анод і берилієве вихідне вікно дозволяють отримати структурно однорідний пучок променів, що володіють невисокою енергією. В результаті мамограма проявляється диференційованим зображенням тканини грудей. Така мамографія проводиться в умовах компресії, тобто здавлювання молочних залоз. Оглядові знімки виконуються в 2-х проекціях. До свідчень для дослідження варто віднести підозру на злоякісне новоутворення в молочних залозах первинного походження або вторинного, внаслідок метастазування раку яєчників, матки та інших органів. При необхідності призначається прицільний знімок певних зон грудних залоз.
Мамографія грудей відноситься до методик первинної діагностики раку грудей у жінок. У зв'язку з цим після 40 років з метою раннього виявлення новоутворень в грудях, що можуть призвести розвитком онкологічних процесів, необхідно повторювати дослідження раз в 2 роки. Опромінення, що отримується в результаті обстеження, невелике, а ймовірність виявлення аномальних змін в грудях в такому віці дуже висока. Навіть якщо пацієнтку нічого не турбує, в 40 років потрібно зробити мамографію, щоб цей знімок служив контрольним для наступних. У віці до 40 років не рекомендується мамографія, так як груди більш щільні, і не завжди зображення виходить інформативним. У такому віці доцільно регулярне ультразвукове дослідження грудей.
Щоб виконати процедуру, спеціальної підготовки не потрібно. З метою зменшення дискомфорту під час обстеження планувати його варто на ті дні, коли тканини грудей мають зниженою чутливістю, тобто через тиждень після початку місячного циклу. Цей період також обумовлює меншу пружність, щільність залоз, зважаючи на переважання рівня естрогенів в крові. У зв'язку з цим рентгенівські промені проходять з меншим «зусиллям», а знімки виходять більш інформативні. У клімактеричному періоді мамографія дозволяється в будь-який час. Щоб обстеження виявилося ефективним, забороняється рухатися в процесі дослідження, так як картинка «змазується», що значно ускладнює процес діагностики.
Перед початком маніпуляції жінці потрібно зняти металеві прикраси з області, через яку проходять рентгенівські промені. Метал знижує якість зображення, що вимагає повторного дослідження. Таке обстеження категорично заборонено проводити вагітним і годуючим жінкам, при наявності грудних імплантатів. Цифрова мамографія надає меншу дозу опромінення. Мамографія У Львові проводиться в спеціалізованих центрах, що займаються онкопатологією молочних залоз, в державних, приватних медустановах онкологічного профілю та гінекологічних лікувально-діагностичних центрах.