Бюгельні зубні протези — це різновид частково знімних протезів, надійна і довговічна конструкція, жувальне навантаження в якій, завдяки особливому металевому дуговому каркасу, розподіляється по всій щелепі, а не тільки на опорних зубах.
Якісний бюгельний зубний протез спирається на піднебіння, природні зуби, тіло щелепи й альвеолярні відростки. Кількох опорних зубів досить для протезування за допомогою бюгелей.
Переваги бюгельних зубних протезів:
- не вимагають обов'язкового зняття на ніч;
- легко закріплюються (завдяки своїй дугоподібної формі);
- не завдають дискомфорту, відрізняються компактністю;
- міцно тримаються;
- виключені порушення дикції, поява блювотного рефлексу;
- при розмові або жуванні не спадають.
Металевий каркас конструкції дозволяє зменшити товщину та обсяг пластмасової частини, на яку встановлюються штучні зуби.
Підготовчі процедури
Спочатку стоматолог-ортопед повинен провести терапію природних зубів, вилікувати наявні каріозні пошкодження, попередити появу запальних процесів.
Бюгельне протезування зубів
Бюгельні протези фіксуються на опорних зубах кламерами, замковими кріпленнями, телескопічними коронками.
Після консультації у стоматолога, уточнення побажань та оцінки стану зубної щелепи лікар підбирає необхідну конструкцію. Робить зліпок і відправляє його в лабораторію, де виготовляється діагностична модель. Далі визначається прикус і точне розташування щелепи в трьох площинах, вимірюється навантаження на опорні зуби. Стоматолог обточує зуби безпосередньо на діагностичній моделі. У лабораторії створюється креслення і в кілька етапів виробляється металева конструкція бюгельних протезів.
Два тижні потрібно, щоб звикнути до носіння чужорідної конструкції. На початку бажано вживати їжу маленькими порціями. Також рекомендовано прибрати зі свого щоденного раціону занадто тверду їжу і липкі солодощі.
Бюгельний зубний протез обов'язково повинен зніматися й очищуватися від нальоту і частинок їжі після кожного прийому їжі. Стоматолог-ортопед порекомендує підходящі засоби для догляду за протезом. Промивати його потрібно в особливому антибактеріальному розчині. Щоб швидше адаптуватися до носіння бюгельного зубного протеза, на ніч його можна не знімати.
Показання та протипоказання
До протипоказань належать:
- захворювання порожнини рота в стадії загострення;
- підвищена стертість зубів;
- хвороби, які призводять до втрати кісткової тканини;
- низькі опорні зуби або їх відсутність;
- глибокий прикус;
- хронічні неврологічні і психічні захворювання;
- коротка вуздечка язика;
- неглибоке дно ротової порожнини;
- алергія на матеріали, які використовуються для виготовлення конструкції.
Наслідки
При поломці бюгельного зубного протеза пацієнтові потрібно негайно звернутися до стоматології. Реставрація займає близько двох днів.