Знімне протезування зубів ― це відновлення функцій одного або декількох зубів, а також цілого зубного ряду за допомогою знімних стоматологічних конструкцій, які пацієнт самостійно знімає для проведення гігієнічних маніпуляцій.
Підготовчі процедури
Перед протезуванням необхідно підготувати порожнину рота: пролікувати всі зуби, які підлягають лікуванню, корені й сильно зруйновані зуби видалити.
Знімне протезування зубів
Головною перевагою використання знімних протезів вважають повну універсальність.
Спочатку потрібно отримати відбитки (зліпки) з верхньої і нижньої щелеп. Процес безболісний, за часом займає 10 хвилин. Потім починається етап визначення прикусу. Воскові валики на гіпсових моделях розігріваються і вводяться в порожнину рота, потім щелепи змикають. Після цих процедур виготовляється сам протез.
Конструкції бувають різні.
- Частково знімні. Дозволяють заповнити відсутність 2 і більше зубів на одній щелепі. Дефекти можуть бути як з одного боку щелепи, так і з обох. Важливо, щоб у роті залишалося принаймні декілька зубів, що стануть опорою для протезу. Має вигляд пластини, яка нагадує ясна зі штучними зубами. Протез фіксується за допомогою гачків або замків з металу чи пластмаси.
- Повністю знімні. Замінюють усі зуби на одній чи обох щелепах. Опорою слугують ясна або тверде піднебіння. Тримаються в порожнині рота за рахунок ефекту присоски, спеціальних кремів для додаткової фіксації.
Показання та протипоказання
Використання таких протезів показано у випадках:
- повної відсутності зуба (адентія);
- множинних дефектах зубного ряду.
Протипоказано при:
- гострих захворюваннях усього організму або порожнини рота;
- стадії реабілітації та одужання;
- вагітності;
- наркотичній залежності;
- стані після променевої терапії та ін.
Наслідки
Відсутність своєчасного протезування призводить до таких наслідків:
- естетична недосконалість і можливі психологічні травми й комплекси, пов’язані із цим;
- порушення дикції;
- проблеми із прийняттям їжі, розлади роботи ШКТ тощо.