Рентгенографія товстої кишки називається іригоскопія. Дане дослідження проводиться із застосуванням ретроградного заповнення органу рентгеноконтрастною суспензією. Така діагностика не супроводжується сильними больовими відчуттями, але для неї характерна поява дискомфорту через накопичення контрасту в кишечнику. Рентген застосовують в діагностичних, пошукових і диференційно-діагностичних цілях. Обов'язковим залишається застосування таких методик: повне заповнення кишки, аналіз рельєфу слизової після виходу контрасту, подвійне контрастування. Їх використання дає можливість отримати інформацію про локалізацію та форму, довжину всієї кишки та її сегментів, ступінь еластичності. Також іригоскопія є ефективним способом виявлення патологічних змін в органі. Рельєф слизової дозволяє уточнити форму коліту.
Проводять рентген товстої кишки для того, щоб уточнити діагноз. Це можуть бути аномалії в розвитку, новоутворення, наявність дивертикульозу, свищів, рубцевих звужень, кровоточивих поліпів, запалень, хронічного чи гострого коліту. Також ця діагностика затребувана у випадках, коли потрібно візуалізувати «сліпі» для колоноскопії ділянки (вигини і складки), оцінити загальну роботу кишечника. Приводом для проведення іригоскопії служить кров, гній, слиз в калових масах, дискомфорт в анальному отворі, тривалі порушення дефекації, незрозумілий больовий синдром в животі, неможливість виконання колоноскопії.
Для того, щоб рентгенограма вийшла якісною і інформативною, за кілька днів перед процедурою потрібно ретельно почистити кишечник, приймаючи «Фортранс» або звичайний активоване вугілля. Сам знімок робиться натщесерце. Протипоказанням є вагітність і загальний важкий стан хворого, а також перфорація стінки органу.