Рентген гортані — діагностичне дослідження, в основі якого лежить використання рентгенівських променів. Незважаючи на те, що рентген менш інформативний в порівнянні з комп'ютерною томографією, МРТ, все ж він широко застосовується в медичній практиці. Рентгенографія гортані, в більшості випадків, проводиться в двох проекціях, а саме прямий та бічний. Завдяки різній щільності тканин в організмі, рентгенівські промені затримують в них в більшій чи меншій мірі, що візуально проявляється на знімку чорно-білими тінями. За допомогою рентгенологічного дослідження фахівець може виявити різні зміщення органу, деформації, а також місця звуження і розширення.
Коли показано проведення рентгена гортані?
Рентген гортані дозволяє діагностувати таку патологію, як:
- травматичне пошкодження;
- порушення рухливості голосових зв'язок;
- чужорідне тіло в просвіті органу;
- ураження внаслідок інтубації трахеї;
- контроль динаміки внаслідок опіку;
- онкологічний процес;
- кістозні утворення;
- звуження трахеї на тлі таких захворювань, як дифтерія, коклюш.
Коли протипоказано проводити рентген гортані?
До числа протипоказань слід віднести вагітність, однак за відсутності можливості використання інших методів діагностики, за життєвими показаннями, навіть вагітним виконується рентген гортані. При цьому обов'язково використовуються засоби захисту.
Як підготуватися до рентгену гортані?
Для проведення рентгенологічного дослідження гортані не потрібна спеціальна підготовка. Досить зняти всі прикраси, які знаходяться в зоні передбачуваного обстеження. Металеві вироби можуть спотворювати зображення, через що діагностика може бути не точною. Дослідження виконується в положенні на животі або на боці. Пучок рентгенівських променів направляється на область шиї. Для отримання більшого обсягу інформації пацієнту може бути введений контраст перед рентгеном. Контрастна речовина дає можливість більш точно візуалізувати орган. Чим щільніше досліджувана тканина, тим світліше вона проявляється на рентгенологічному знімку. Так, кісткові структури — білі / світло-сірі, а м'які тканини — темні.