Ведення вагітності — це програма, заснована на лікувальних, діагностичних та профілактичних заходах задля попередження розвитку захворювань у майбутньої мами та малюка. Сучасне ведення вагітності складається з медичної, психологічної, інформаційної підтримки протягом усього періоду виношування, підготовки до пологів й особливостей догляду за немовлям. Після первинної індивідуальної бесіди формується індивідуальний план обстежень.
Звернутися до лікаря-гінеколога слід за перших підозр на вагітність та не пізніше 12 тижня перебігу виношування стати на облік. Під час першого відвідування гінеколога отримується обхідний лист і перелік аналізів. На їх підставі буде видно, з якою періодичністю відбуватимуться подальші огляди. Також розроблять індивідуальну схему спостереження за перебігом усієї вагітності, щоб зберегти здоров’я жінки й дитини та спрогнозувати особливості пологів. Консультації у кваліфікованого лікаря допоможуть вчасно помітити загрози для здоров’я матері або дитини та обрати ефективне лікування. Лікувати можна й загрози переривання вагітності на ранніх та пізніх строках:
- гормональні порушення;
- недостатність прогестерону;
- імунні захворювання;
- генетичні порушення;
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- хвороби статевих органів;
- істміко-цервікальна недостатність
- патологічне протікання вагітності;
- гострі запальні та загальні інфекційні захворювання;
- травмування та стреси.
Спостереження вагітної обов'язково містить такі медичні процедури:
- аналіз крові на сифіліс і СНІД, ХГЧ, АФП, Е3;
- біохімічний та клінічний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі ― перед кожним візитом;
- аналіз на приховані інфекції;
- мазок із носа і зіву на стафілокок;
- перевірка згортання крові на терміні 33-35 тижнів;
- УЗД ― тричі;
- КТГ.
Необхідна консультація окуліста, терапевта, ЛОРа та стоматолога. До програми ведення вагітності входять планові діагностичні заходи, що проводяться в певні терміни виношування. На сьогодні в гінекології прийняті стандарти, згідно з якими протягом нормального перебігу вагітності жінка мусить сходити на прийом до гінеколога в середньому 10-12 разів.