Жовтий колір шкіри
Жовтий колір всього шкірного покриву або окремих ділянок тіла - достатня причина для звернення до лікаря-терапевта. Поява цього симптому свідчить як мінімум про порушення режиму харчування. У гіршому випадку йдеться про захворювання на вірусний гепатит або цироз печінки — і тоді потрібне спостереження у гепатолога, гастроентеролога та тривала терапія.
Причини появи шкірної жовтизни
К головним причин пожовтіння шкіри відносяться такі. Захворювання, що супроводжуються підвищеним розпадом еритроцитів (гемолізом) і збільшенням рівня білірубіну в сироватці крові: гемолітична жовтяниця; осередкові гематоми та інфаркти;
Хвороби, при яких вміст білірубіну в крові підвищується через порушення нормального відтоку жовчі (механічна жовтяниця):
- холестатична форма вірусного гепатиту;
- жовчнокам'яна хвороба;
- ураження гельмінтами;
- утворення пухлин.
Тривале застосування у великих дозах окремих лікарських препаратів.
Отруєння хімічними речовинами (гідразин, хлоретан, етиленгліколь) при побутовому або професійному контакті.
Хронічний алкоголізм.
Надлишкове надходження з їжею або недостатнє засвоєння в організмі каротину . Можливо при надмірному вживанні апельсинів, моркви. У жовтий колір забарвлюються переважно долоні, підошви, підборіддя, ділянки великих суглобів. Діагностика жовтяничності шкіри Об'єктивна оцінка стану хворого з жовтим кольором шкіри потребує проведення комплексного обстеження. Зазвичай воно включає:
- збір анамнезу;
- фізикальний огляд пацієнта;
- призначення клінічного аналізу крові та сечі, біохімічного дослідження крові (білірубін, АЛТ, АСТ, лужна фосфатаза);
- УЗД або комп'ютерну томографію органів черевної порожнини;
- рентгеноскопію.
Для точної постановки діагнозу терапевтом можуть додатково знадобитися консультації гепатолога, інфекціоніста, гастроентеролога, гематолога, онколога.
Методи лікування
Для лікування хворого з жовтим кольором шкірного покриву необхідно усунути фактори, які за результатами діагностики визнані причинами виникнення симптому.
Пацієнту рекомендується переглянути список ліків, що приймаються, обмежити вживання абрикосів, мандаринів, апельсинів, моркви, алкогольних напоїв. Складання повноцінного збалансованого раціону проводиться за участю дієтолога.
Можливо, потрібно змінити роботу для усунення контактів зі шкідливими речовинами.
Залежно від специфіки основного захворювання, загального стану та віку хворого, наявності супутніх патологій вибираються медикаментозні, ендоскопічні або оперативні методи лікування .
Профілактичні заходи
У профілактичних цілях слід вести здоровий спосіб життя, дотримуватися раціонального харчування, дотримуватися заходів безпеки на шкідливих виробництвах. При виявленні ознак жовтяничності шкірного покриву неприпустимо займатися самолікуванням. Єдино вірний шлях швидкого лікування — звернення до лікаря-терапевта.