Порушення мови
Здатність до спілкування тісно пов'язана з роботою головного мозку, тому при порушеннях мови насамперед обстежується саме цей орган. Як правило, мутизм є наслідком патологічних процесів, що протікають у мозку та знижують його активність. Іноді виникненню цього симптому сприяють психогенні чинники. У будь-якому разі проблеми з мовленням вимагають спостереження кваліфікованого медичного фахівця. Поряд з ризиком назавжди позбутися здатності до спілкування небезпека полягає у розвитку ускладнень та прогресування першопричинного захворювання. Так, при утворенні пухлин з'являється загроза поширення метастазів по всьому організму з наступним летальним кінцем. Найчастіше порушення промови викликаються такими причинами.
Причини порушення мови
- Інсульт лівої півкулі мозку. Розлад мови виникає поряд із порушенням рівноваги та сплутаністю свідомості. Потрібно розуміти, що пацієнтові з інсультом потрібна термінова медична допомога, інакше великий ризик інвалідності чи смерті.
- Тромбоз синусів твердої мозкової оболонки. Ще одна недуга, пов'язана з порушенням кровопостачання головного мозку. Веде до поступового відмови органів чуття і позбавляє людини здатності ясно висловлювати свої думки. Порушується мова, погіршується зір, виникає параліч м'язів обличчя.
- Енцефаліт. Запальні процеси в головному мозку починаються внаслідок влучення в організм інфекції. Якщо енцефаліт спричинив порушення мови, найімовірніше, він викликаний вірусом герпесу.
- Пухлина головного мозку. Мутизм виникає і натомість і доброякісних, і злоякісних новоутворень. Визначити характер пухлини за одними симптомами неможливо — потрібно пройти повноцінне обстеження.
- У деяких випадках мовчання зумовлене психогенними факторами. Порушення мови нерідко виникає через стресу (наприклад, при втраті близької людини).
Діагностика патологій мови
Якщо перенесені захворювання призвели до стійкого розладу мови, бажано потрапити на консультацію до терапевта чи невролога. Після розмови лікар найімовірніше направить на такі процедури: дуплексне сканування судин голови та шиї; УЗД очей; МРТ;доплерографія судин головного мозку.
Додатково призначається аналіз крові, щоб виключити ймовірність інфекційного зараження. Якщо з'ясується, що мутизм викликаний виключно психогенними факторами, буде потрібно консультація психотерапевта. Для відновлення дикції не буде зайвим відвідати логопеда.
Лікування
При постійному прогресуванні порушень призначена терапія який завжди дає хороший результат. Так, хворим із синдромом Альцгеймера та розсіяним склерозом не вдається повністю відновитися через вікові зміни в організмі. Більше надії на позитивний результат у випадках, коли мутизм виникає на тлі вогнищевих уражень головного мозку: черепно-мозкових травм, інсультів та інших недуг. Після курсу лікування пацієнти поступово відновлюються.
Пухлини видаляються хірургічним шляхом, після чого до людини повертається втрачена здатність говорити. Для повного відновлення потрібна комплексна терапія. Медикаментозні методи лікування поєднуються із заняттями у логопеда та регулярними бесідами з психологом.