Рентгенографія сечового міхура (інша назва - цистографія) - це рентгенологічна діагностика сечового міхура із застосуванням контрасту, результати якої використовують у хірургії та урології. Її вважають різновидом контрастного обстеження нирок і виконують тільки в багатопрофільних установах або клініках урологічної спеціалізації. Мета даного дослідження - виявлення змін у формі, структурі, цілісності органу і фіксування патологічних новоутворень (на основі аналізу рентгенівського синдрому «мінус-тінь»). Цистографія має високий ступінь достовірності.
Можливе виконання процедури з введенням контрастної речовини висхідним шляхом (при цьому катетер вводять через уретру) і спадним (внутрішньовенне введення з подальшим виведенням контрастної речовини через нирки).
Рентген сечового міхура потрібно виконувати за призначенням нефролога, хірурга. Дається в разі травмування живота, порушення іннервації, нетримання сечі, при часто рецидивуючому циститі, підозрі на камені, чужорідні тіла, новоутворення злоякісної природи.
Щоб отримати якісний результат рентгенографії, пацієнт повинен протягом декількох днів перед цистографією відмовитися від кольорових напоїв, вживати тільки прозору рідину і проносні засоби. Вранці перед процедурою необхідно поставити очисну клізму. Абсолютним протипоказанням до проведення рентгена є вагітність. Відкласти дослідження потрібно в разі травмування чи непрохідності уретри, гострого періоду в інфекційному захворюванні органу, нещодавно перенесенійоперації на сечовому міхурі. Не варто проводити обстеження з контрастом пацієнтам-алергікам.