Видалення щитоподібної залози — це усунення органу шляхом ендоскопії або хірургічним способом. Проводиться, якщо існує загроза здоров’ю та життю людини, а інші методи не можуть подолати проблему.
Щитоподібна залоза складається із двох частинок, з’єднаних перешийком. Активно впливає на обмін речовин, виділяючи в кров йодовмісні гормони, нестача або надлишок яких спричиняє порушення у роботі організму.
Підготовчі процедури
Поблизу щитоподібної залози проходить велика кількість нервів, лімфатичних та кровоносних судин. Враховуючи складність операції, хірург-ендокринолог збирає максимум інформації. Для цього використовує показники:
- аналізу крові на антитіла та гормони;
- тонкоголкової біопсії лімфатичних вузлів шиї та щитоподібної залози;
- КТ та МРТ органів грудної клітки та шиї;
- генетичного дослідження RET-протоонкогена;
- УЗД;
- сцинтиграфії щитоподібної залози;
- огляду голосових зв'язок.
Видалення щитоподібної залози
При ендоскопії під залозою роблять розріз діаметром у 2-3 сантиметри. Через нього вводять ендоскоп, перерізують тканини та кровоносні судини ультразвуковими ножицями. Шов майже непомітний. Ендоскопія не проводиться у разі значного збільшення щитоподібної залози у розмірах та захворюванні на загрудинний зоб. Хірургічне втручання передбачає утворення розрізу діаметром у 8-15 см. Післяопераційний шов помітний, можливі зміни або втрата голосу.
Показання та протипоказання
Показання:
- онкологічні проблеми із щитоподібною залозою;
- загрудинний зоб;
- дифузний зоб;
- зоб, що здавлює шию;
- деякі функціональні порушення у роботі щитоподібної залози, що не піддаються лікуванню;
- травми залози.
Не варто видаляти залозу у деяких випадках токсичного зобу та можливості подолати проблеми медикаментозно. Лікар приймає рішення щодо необхідності видалення органу в індивідуальному порядку.
Наслідки
Упродовж 2-3 тижнів зникають неприємні відчуття у шиї, біль у горлі та напухання місця розрізу. У післяопераційний період варто уникати надмірних фізичних навантажень. Змінюється і навіть зникає голос. Організм недоотримує кальцій, тому призначаються спеціальні добавки. Препарат Левотироксин попереджує розвиток деяких ускладнень.