Збільшений живіт
- Причини збільшення живота
- Лікувальні заходи щодо зменшення живота
- Профілактика станів, що ведуть до збільшення живота
Причини збільшення живота
Розглянута клінічна ознака відноситься до проявів не тільки ожиріння, що стало наслідком неправильного харчування, але і таких тяжких захворювань, як цироз печінки або кишкова непрохідність.
До збільшення живота призводять такі патологічні стани, що супроводжуються додатковими симптомами.
- Асцит. Є накопиченням транссудату в черевній порожнині внаслідок токсичного ураження очеревини. В результаті посиленого вироблення та уповільненого всмоктування асцитичної рідини очеревиною відзначається наростання кола на рівні пупка.
- Циротичне ураження печінки. Виявляється судинними зірочками та розростанням печінки.
- Онкологічні захворювання органів черевної порожнини та малого тазу. На 3-4 стадіях виявляється пухлинний конгломерат великих розмірів.
- Правошлуночкова серцева недостатність. Проявляється портальною гіпертензією (розширенням вен стравоходу, черевної стінки, гепатоспленомегалією та асцитом).
- Кишкова непрохідність. Розвивається внаслідок зменшення просвіту кишечника через пухлину, спайки, дивертикул або уражених навколишніх органів. Симптоматично непрохідність проявляється больовим синдромом, утрудненням відходження газів, запором, нудотою та блюванням. Чим вище розташовується перешкода в кишечнику, тим раніше з'явиться блювання. Спочатку блювотні маси складаються із шлункового вмісту, потім із кишкового.
- Перітоніт. Здуття виникає через токсичний парез кишечника в результаті проникнення кишкового вмісту в черевну порожнину або перфорації порожнистого органу. Перитоніт проявляється больовими відчуттями, зниженням артеріального тиску, прискореним серцебиттям, блідістю шкіри та посиленим потовиділенням.
- Ожиріння черевного типу. Йому сприяє порушення обміну речовин, ендокринна патологія, нераціональне харчування.
- Слабкість м'язів черевного пресу.
Найприємніша причина збільшення кола живота для жінки – вагітність. Вона у процесі діагностики виключається насамперед.
Лікувальні заходи щодо зменшення живота
При наростанні об'єму живота не рекомендується розпочинати боротьбу самостійно та одразу вирушати у тренажерний зал. Спочатку необхідно встановити причину виникнення проблеми. Для цього потрібна консультація ендокринолога, гастроентеролога, онколога та гінеколога.
Діагностичні заходи включають ультразвукове дослідження, а також томографію черевної порожнини та малого тазу для візуалізації асцитичної рідини, пухлини або цирозу.
Лікування полягає у видаленні пухлинного утворення, прийомі сечогінних, гепатотропних засобів, дезінтоксикаційної терапії та, при необхідності, проведенні пункції для видалення рідини з черевної порожнини.
З іншого боку, досліджується гормональний спектр. Якщо патологія не виявлена, необхідно проконсультуватися з дієтологом для корекції поживного раціону.
Профілактика станів, що ведуть до збільшення живота
Профілактика полягає у правильному харчуванні, активній фізичній діяльності та своєчасній діагностиці захворювань внутрішніх органів. Регулярне обстеження допоможе запобігти прогресуванню хвороб та уникнути ускладнень у вигляді наростання живота.