Рентген шлунка і 12-палої кишки - це ефективний спосіб діагностики недуг і функціональних розладів даних органів. Рентгенографія допомагає оцінити такі параметри: форма, розмір всього органу та його окремих сегментів, положення, цілісність стінок, роботу сфінктерів та інші показники. Проаналізувати такі відомості стає можливим завдяки негативному знімку, який є результатом впливу іонізуючого випромінювання в безпечних для людини дозах. Через те, що шлунок і дванадцятипала кишка відносяться до порожнистих органів, для поліпшення якості дослідження застосовують контрастування - органи заповнюють спеціальною речовиною, яка не пропускає рентгенівські промені. Найчастіше користуються суспензією солей барію або газом. При використанні контрасту розрізняють 2 фази наповнення:
- слабке (обволікання оболонки для діагностики складок слизової)
- туге (заповнення органу суспензією повністю)
Рентген шлунка проводиться для виявлення виразок, пухлин, при запаленнях і підозрах на пороки у розвитку органу. Також показанням називають дивертикули (випинання стінок, що нагадують мішок), наявність деяких клінічних симптомів. До них належать порушення в ковтанні, больові відчуття в животі, кров у калових масах, постійна печія, відрижка, різка втрата ваги.
Пацієнтам, у яких шлунок і кишечник працюють без порушень в основних функціях, ніякої специфічної підготовки не потрібно. Єдина вимога - відмова від їжі протягом 8 годин перед процедурою. Якщо ж є патологія даних органів, а також в літньому віці коригувати харчування потрібно починати за 2-3 дні до проходження процедури. Показана дієта, яка зменшує газоутворення. Іноді може знадобитися клізма або промивання шлунка. Протипоказаннями є вагітність, особливо перші три місяці, кровотеча в шлунку чи стравоході.