Ректороманоскопія - високоточний діагностичний метод функціонального відділу клінічної медицини для візуального дослідження, спостереження та лікування захворювань прямої і сигмовидної кишки.
Для проникнення в просвіт досліджуваних органів використовується ректороманоскоп - прилад, обладнаний відеокамерою, системою передавальних і світлових датчиків. Міні-апарат закріплений на гнучкій або жорсткій трубці, схожій на зонд, додатково комплектується корисним пристроєм, що подає певну кількість повітря. Потрапляючи в пряму кишку, повітряні маси роздмухують складчасті елементи кишкової порожнини, допомагаючи досліднику знайти дефекти і патології слизової оболонки.
Користуючись функціями сучасних ректоскопів, до яких належать апарати для проведення ректороманоскопії, лікар-ендоскопіст може фотографувати хід дослідження, вести кіно- та відеозаписи під час маніпуляцій, стежити за процесом лікування на тлі прийому лікарських препаратів.
Завдяки повноті отриманої візуальної інформації гастроентеролог з великою ймовірністю зробить достовірний висновок про природу і локалізацїю захворювання.
Дослідження призначається для виявлення і терапії всіляких захворювань прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки протягом приблизно до 60 сантиметрів відстані від ануса. Візуалізація картини внутрішніх органів дозволяє на ранній стадії виявити пухлини, тріщини, запальні процеси і усунути їх за допомогою актуального лікування.
Завчасно очищають кишечник за допомогою сольових проносних або іншим способом, який порекомендує лікар на попередній консультації. На прийомі лікаря необхідно розповісти про супутні захворювання, вживання лікарських препаратів, можливу алергію на анестетики, що застосовуються при знеболюванні під час огляду через ректоскоп. Процедура проводиться натщесерце.