Колоноскопія — це інструментальний метод, що дозволяє отримати повну інформацію про стан внутрішніх стінок товстого відділу кишки. Під час процедури використовується ендоскоп, який вводиться через анальний отвір. Колоноскопія прямої кишки дозволяє не тільки провести діагностику, а й виконати лікувальні маніпуляції, наприклад, витягти сторонній предмет або видалити поліпозні освіту. Коли лікар підозрює патологію товстого відділу кишківника, крім рентгенологічного дослідження, томографії, призначається колоноскопія. Процедура дає можливість виконати біопсію (відрізається шматочок тканини ураженої ділянки кишки, що викликає підозри фахівця). Матеріал піддається гістологічному аналізу, що дозволяє підтвердити або спростувати діагноз.
Колоноскопія кишечника: показання
Колоноскопія кишечника призначається з діагностичною метою при підозрі на:
- пухлинний процес доброякісного або злоякісного походження;
- неспецифічний коліт виразкового характеру;
- кишкову непрохідність;
- хворобу Крона.
Також колоноскопія проводиться при хронічній кишковій дисфункції (запори, діарея) для виявлення причини кровотечі. Із терапевтичною метою процедура призначається для видалення поліпозних утворень, усунення інвагінації, причини кровотечі. Серед абсолютних протипоказань варто виділити стан шоку, інфаркт міокарда в гострій фазі, перфорацію кишечника з розвитком перитоніту, ішемічний коліт.
Колоноскопія відкладається при:
- неправильній підготовці пацієнта (наприклад, не було проведено очищення кишечника);
- профузном кровотечі;
- декомпенсированній стадії респіраторної, кардіальної недостатності.
До відносних протипоказань також відноситься стан після хірургічних втручань в малому тазу, виражений спайковий процес, наявність штучного серцевого клапана.
Важливим аспектом вважається попередня підготовка пацієнта для проведення дослідження. Щоб колоноскопія товстої кишки вийшла інформативною і якісної, слід дотримуватися деяких рекомендацій.
- За кілька днів до обстеження потрібно дотримуватися дієтичного режиму харчування. Він виключає вживання продуктів, які збільшують газоутворення в кишечнику. До таких продуктів належать молоко, бобові, білий сорт хліба, борошняні здобні вироби, солодощі, капуста, газовані напої.
- Протягом 3-4 днів до діагностики призначаються препарати, що покращують процес травлення, моторику травного тракту, ферментні засоби, а також препарати, що зменшують метеоризм у кишечнику.
- Очищення кишкових відділів необхідно проводити за допомогою проносних засобів, наприклад, Фортрансу, який ефективно видаляє калові маси, після цього слизова кишечника доступна огляду. При хронічних запорах рекомендується виконати очистку за допомогою клізми.