ЕКГ серця — інформативна інструментальна методика кардіологічних досліджень, заснована на вимірі електричних імпульсів серцевого м'яза в динаміці і статиці. Сучасні методи діагностики (з навантаженням, колірним картуванням) дозволяють провести диференціальну діагностику симптомів захворювань на різних стадіях. ЕКГ діагностика визнана абсолютно нешкідливою і безпечною для здоров'я, широко застосовується при обстеженні вагітних жінок і немовлят.
ЕКГ серця має кілька різновидів.
- Холтерівське моніторування має на увазі дослідження серцевої діяльності протягом доби з урахуванням фізичного, розумового навантаження, стресових ситуацій, прийому їжі, періодів відпочинку.
- ЕКГ з навантаженням передбачає проведення тестів після введення медикаментозних засобів і фізичної активності.
- Черезстравохідна — використовується при неінформативності методики через грудну стінку.
ЕКГ не має протипоказань, однак виділяють деякі стани, що ускладнюють проведення дослідження. До них відноситься ожиріння, травма грудей, велика кількість волосся на грудях у чоловіків, що перешкоджає щільній фіксації електродів. Кардіограма серця в деяких випадках виходить неінформативної через кардіостимулятор. Що стосується обстеження з навантаженням, до числа протипоказань варто віднести гострий інфаркт, неконтрольовану гіпертонічну хворобу, важку кардіальную недостатність, гострий інфекційний процес, підозру на розшарування судинної аневризми, важкі аритмії, декомпенсовану стадію ренальної, респіраторної недостатності. ЕКГ (черезстравохідна) забороняється для проведення при захворюваннях стравоходу, наприклад, стриктурах, дивертикулах, онкологічних новоутвореннях доброякісного і злоякісного генезу.
Електрокардіограма: показання
Електрокардіограма призначається:
- для планового обстеження вагітних, підлітків, спортсменів, «робітничого класу», в передопераційному періоді;
- для додаткової діагностики при ендокринній, респіраторній патології;
- з метою підтвердження діагнозу кардіальних захворювань (гіпертонії, перикардиту, вад, порушень ритму, кардіальної недостатності, ІХС);
- для відстеження динаміки в процесі медикаментозного або кардіохірургічного лікування.
Електрокардіограма використовується як скринінг для діагностики інфаркту міокарда, стенокардії, ішемії міокарда, тромбоемболії легеневої артерії, тампонади серця. Електрокардіограма серця використовується не тільки для діагностики кардіальної патології. Грамотно проведене і розшифроване фахівцем дослідження допомагає виявити порушення в усіх органах і системах людини через вторинні зміни в серцевому м'язі.
Планове ЕКГ, що визначає електричну активність міокарда, проводиться всім пацієнтам, госпіталізованих в стаціонар. Діагностика входить до переліку обов'язкового обстеження співробітників підприємств при профілактичних оглядах для своєчасного виявлення патологій серцево-судинної системи. Завдяки графічній побудові кардіограми лікареві вдається виявляти на ранньому етапі перші ознаки кардіальної недостатності, порушень провідності імпульсу по міокарду, оцінити силу, послідовність скорочень, виявити вогнища запалення, ішемії. ЕКГ в ургентному порядку показано при підозрі на токсичну, ішемічне, інфекційне ураження міокарда. Процедура займає 10-15 хвилин, протягом яких пацієнт знаходиться в положенні лежачи (при звичайному дослідженні). Якщо ж виконується холтерівське моніторування, людина займається звичними справами протягом доби, реєструючи свої дії в щоденнику.
Процедура не вимагає спеціальної підготовки. Для кращого контакту шкіри з електродами чоловікам рекомендовано позбутися надмірної кількості волосся в області грудей. Інформативність процедури також залежить від правильного розташування електродів, так як їх зміщення на 1 сантиметр призводить до деформації комплексів, отримання неякісної плівки з результатами реєстрації роботи серця.