Комп'ютерна електроенцефалографія — це інструментальний метод функціональної діагностики, який використовується для оцінки сумарної електрофізіологічної активності головного мозку. Контроль нападів епілепсії, виявлення абсцесів, пухлинних новоутворень доброякісного або злоякісного походження — усе це вдається за допомогою ЕЕГ. Методика застосовується в дослідженні ступеня електричної активності інтракраніальних зон, уражених дисфункцією обміну речовин, ішемією, травмами, енцефалітом і менінгітом.
Електроенцефалограма головного мозку реєструє активність біоелектричних потенціалів, не вимагаючи проникнення в речовину мозку. ЕЕГ голови фіксує електричну активність, що генерується в корі. Контроль над імпульсами здійснюється таламусом, ретикулярними структурами. Енцефалограма головного мозку складається електроенцефалографом шляхом графічного відображення електричної активності або за допомогою чорнильного запису. Завдяки високій чутливості електронних підсилювачів на паперовій стрічці фіксується зміна біопотенціалів в реальному часі. Візуально запис нагадує електрокардіографію. Варто зауважити, що ЕЕГ мозку дозволяє досліджувати активність не тільки в певній зоні, а й одночасно в декількох симетричних ділянках. Завдяки наявності великої кількості каналів в приладі вдається діагностувати серйозні патології, пов'язані з порушенням біопотенціалів кори півкуль.
Енцефалограма мозку: показання
Електроенцефалограма призначається для діагностики психічних розладів, невротичних хвороб і мовних порушень. Енцефалограма мозку дає можливість:
- досліджувати цикл сну;
- виявити локалізацію патологічного вогнища;
- визначити неправильно функціонуючу сторону (півкулю) з урахуванням клінічної симптоматики.
Також електроенцефалограма призначається для контролю над динамікою лікувального процесу, відстеження процесу прогресії захворювання або одужання. У процесі реабілітації за допомогою ЕЕГ головного мозку вдається контролювати нормалізацію електричної активності, відновлення втрачених функцій. Особливе значення енцефалограма мозку має в діагностиці та лікуванні епілепсії, адже тільки завдяки методиці вдається виявити епілептичну активність мозку. Сучасна методика ЕЕГ призначається для уточнення діагнозів, виявлення вогнищ хронічних хвороб, запальних процесів, реєстрації динаміки збільшення або зниження кількості епілептичних нападів, підтвердження смерті мозку.
Для хворих стаціонару, які потребують виявлення видів епіприступів або уточнення місцезнаходження вогнища епілептогенного походження з метою подальшого хірургічного втручання, ведеться безперервне відеоспостереження з графічною записом ЕЕГ. Щоб зробити ЕЕГ і графічно зареєструвати порушення, досить прикріпити датчики на шкіру голови пацієнта. У деяких випадках для отримання точної інформації застосовують інтракраніальне дослідження. За допомогою спеціальної пасти електроди кріпляться до шкірних покривів. Залежно від призначення вони бувають пластинчастими і голчастими. При введенні останніх відчувається легкий укол, не схожий на удар струмом. ЕЕГ-дослідження найбільш ефективно виходить в ізольованому приміщенні від звуку і світла, проте обстеження дозволяється виконувати в машині швидкої допомоги або в палаті, де лежить хворий, за допомогою стаціонарного або портативного приладу.
Щоб ЕЕГ обстеження голови вийшло якісним, перед проведенням процедури слід обов'язково поснідати, щоб раптова гіпоглікемія (зниження рівня глюкози в крові) не привела до помилкових результатів в ході обстеження. Також забороняється вживати напої, що містять кофеїн, лікарські засоби, які надають седативну дію або активізують вплив на нервову систему. На волосся не слід наносити бальзам або гель, що значно знизить якість обстеження. Якщо енцефалограма голови виявилася неінформативної, лікар призначає повторне її проведення.