Сервис "Лікарні" является БЕСПЛАТНЫМ для пациентов и не содержит никаких скрытых комиссий.

Як діагностувати та попередити інсульт

Киев ул. Демеевская, 13
8,0
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:00-21:00Сб: 08:00-21:00Вс: 08:00-21:00

Невролог

10 лет опыта

8,13
Як діагностувати та попередити інсульт

В Україні щороку стається 100-110 тис. інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50% впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.

Говоримо з лікарем-неврологом МЦ "ВерумНедолугою Вікторію Олександрівною про причини, діагностику та профілактику інсультів.

— Як розвивається інсульт?

Інсульт розвивається внаслідок гострого порушення кровообігу у мозку і характеризується вогнищевими неврологічними (слабкість у кінцівці, порушення мови, асиметрія обличчя та ін.) і (або) загальномозковими розладами (головний біль, головокружінння, нудота, блювання і т. д)., що зберігаються не менше 24 годин чи призводять до смерті хворого в цей чи більш ранній термін.

— Які бувають види інсультів?

Інсульти поділяються на ішемічний та геморагічний. Ішемічний інсульт виникає внаслідок недостатнього надходження крові у певну ділянку головного мозку, наприклад, через закупорку артеріальної церебральної судини атеросклеротичною бляшкою. Геморагічний інсульт виникає внаслідок розриву церебральної судини (артерії чи вени), при цьому виникає крововилив у мозок чи під його оболонки.

Возникли вопросы — проконсультируйтесь с врачом
Для записи на консультацию звоните по телефонам или заполните форму обратной связи:
(050) 301-99-26 (067) 446-11-79
Введите имя
Введите телефон
Заполните поле телефона
Комментарий
Отправляя заявку, вы принимаете правила работы сервиса
Спасибо,

Ваш запрос успешно отправлен!

В ближайшее время с Вами свяжется специалист
call-центра и уточнит все вопросы.

Причини інсультів різноманітні:

 • атеросклероз судин, що живлять головний мозок — діагностують за допомогою УЗД судин голови і шиї;
 • закупорка мозкових судин тромбом, який із серця потрапляє у мозкові судини при порушеннях серцевого ритму (аритмії) — діагностують за допомогою ЕКГ;
 • закупорка мозкових судин тромбом, який утворюється в серці внаслідок патології серцевого м’яза (після інфаркту міокарда, кардіоміопатії) та клапанів і потрапляє у мозкові судини — діагностують за допомогою ехокардіографії (УЗД серця);
 • порушення згортання крові — виявляють за показниками коагулограми.

Гіпертонічна хвороба, вроджені патології мозкових судин (аневризми, артеріовенозні мальформації) сприяють розвитку геморагічного інсульту.

— Які виділяють симптоми інсультів?

Симптоми інсульту залежать від локалізації вогнища у головному мозку, а також типу інсульту. Для виявлення симптомів інсульту можна застосовувати шкалу FEST. Використання цієї шкали дозволено для неспеціаліста. Обстеження пацієнта відбувається за час менше семи хвилин. Особа, яка обстежує пацієнта повинна з’ясувати, чи є у нього порушення мови, слабкість в руці, параліч м’язів обличчя. За наявності хоча б одного із симптомів необхідно негайно телефонувати до швидкої. Для з’ясування порушень мовлення необхідно звернути увагу, чи є мова пацієнта нерозбірлива, чи є труднощі у розумінні зверненої мови. Параліч м’язів обличчя виявляється у спокої або при виконанні команди «посміхніться».

Для виявлення слабкості в руці потрібно попросити пацієнта підняти дві руки і утримати їх. Симптоми інсульту також можуть включати порушення зору, раптовий сильний головний біль, раптові головокружіння, похитування при ході, при важкому інсульті у пацієнта спостерігатиметься порушення свідомості.

— Які виділяють фактори ризику інсульту?

Відомими факторами ризику інсульту є вік і стать (чоловіча). Саме тому після 50 років профілактика інсульту набуває особливо важливого значення. Для профілактики інсульту у осіб, що не хворіли на нього раніше потрібно дотримуватись наступних рекомендацій.

 • Контролювати АТ. Прийом гіпотензивних препаратів за призначенням лікаря. Артеріальний тиск не повинен перевищувати 140/80 мм. рт. ст. у осіб без високого ризику.
 • Дотримуватись дієти із зниженим вмістом холестерину та насичених жирних кислот, споживання риби принаймні два рази на тиждень та 300-400 г/день фруктів і овочів.
 • Займатися фізичною активністю помірної (швидка хода, плавання, їзда на велосипеді) не менше 150 хвилин на тиждень чи високої інтенсивності (біг) не менше 75 хвилин на тиждень.
 • Зменшити вживання солі до 5 г/добу.
 • Обмежити вживання алкоголю до помірного (< 10-20 г чистого алкоголю /добу для жінок та < 20-30 г чистого алкоголю /добу для чоловіків).
 • Якщо Ви старше 65 років щорічно проходьте ЕКГ для виявлення порушень серцевого ритму, що може сприяти виникненню ішемічного інсульту.
 • Якщо Ваш індекс маси тіла більше за 25 кг/м2, потурбуйтесь про зниження ваги, оскільки надмірна вага - фактор ризику інсульту.

Додаток: Надлишкова вага визначається за допомогою розрахунку так званого ІМТ (індекс маси тіла). Потрібно розділити вагу в кілограмах на квадрат зросту в метрах. ІМТ= вага(кг):[зріст(м)]2 Інтерпретація показника ІМТ:

20-25 — нормальна вага тіла, ризик для здоров'я відсутній;

25-30 — надмірна маса тіла, ризик для здоров'я підвищений;

30-35 — ожиріння — ризик для здоров'я високий;

35 і більше — різко виражене ожиріння, ризик для здоров'я дуже високий.

 • Контролюйте рівень холестерину, ліпопротеїнів (сполуки холестерину з білками) та тригліцеридів у крові, оскільки порушення рівня ліпідів крові сприяє розвитку атеросклерозу судин. Рівень загального холестерину у осіб без високого ризику серцево-судинних захворювань має бути менше 5 ммоль/л, а ліпопротеїнів низької щільності меше 3 ммоль/л. У осіб з високим ризиком серцево-судинних захворювань ( цукровий діабет і т. д.) дані показники мають бути ще нижчими.

Якщо Ви старше 45 років, щорічно визначайте рівень глюкози крові. Рівень глюкози крові рекомендується визначати щорічно у осіб будь-якого віку з наявністю хоча б одного з наступних факторів ризику:

 • сімейний анамнез цукрового діабету;
 • серцево-судинні захворювання;
 • надмірна вага або ожиріння;
 • малорухливий спосіб життя;
 • раніше визначені порушення толерантності до глюкози, порушення рівня глюкози крові натщесерце;
 • артеріальна гіпертензія;
 • підвищений рівень тригліцеридів, низький рівень концентрації холестерину ліпопротеїнів високої щільності, або обох показників;
 • народження дитини вагою більше 4 кг;
 • синдром полікістозних яєчників;
 • антипсихотична терапія при лікуванні шизофренії та інших психічних захворювань.
Днепр ул. Краснопартизанская, д. 1, гостиница "Патриот", 1 этаж м.Вокзальная101 19
7,0
Диагностический центр «Меддиагностика+» своей специализацией считает лечение пациентов с диагнозом «перелом шейки бедра». УЗИ, ЭКГ на дому в Днепропетровске для взрослых и детей.
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:00-20:00 Сб: 08:00-20:00 Вс: 08:00-20:00
Днепр ул. Сичевых Стрельцов, 19 м.Вокзальная42 12
8,2
Расположенный в Шевченковском районе Днепропетровска "Медичний центр доктора Пономаренко" специализируется на ультразвуковой диагностике всех органов, систем организма и гинекологических проблемах.
Записаться на прием
Пн — Пт: 10:00-16:00
Днепр ул. Героев Сталинграда, 139к м.Вокзальная124 22
7,1
Представительство Международного медицинского центра "УРО-ПРО ДНЕПР" в Бабушкинском районе г. Днепропетровск является специализированной клиникой. Высокий уровень специалистов и оказываемых ими услуг, применение качественного современного оборудования, инструментария и расходных материалов, использование прогрессивных методик обследования и лечения позволяет оказывать своевременную помощь всем пациентам центра.
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:00-19:00 Сб: 08:00-15:00
Днепр Запорожское ш., 38 м.Вокзальная112 20
7,1
Днепропетровский “Мединсервис” является многопрофильным учреждением и работает с 2012 года. В штате сотрудников клиники – опытные врачи, имеющие научные степени и государственные награды. Использование современного оборудования, безболезненность медицинских манипуляций, удобный график работы, высокое качество сервиса.
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:30-18:00 Сб: 09:00-12:00
Клиника МАММОЛОГИИ "Lita" учреждение оснащено по последнему слову медицинской науки, в его работе сочетаются профессионализм врачей и обслуживающего персонала, инновационные подходы к диагностике и лечению, индивидуальный подход и европейское качество обслуживания.
Записаться на прием
Пн — Пт: 09:00-17:00
Киев ул. Митрополита Андрея Шептицкого, 10 м.Левобережная7 2 м.Дарница16 10 м.Гидропарк26 5
8,1
Многопрофильный медицинский центр "Клиника Нова" использует широкий диапазон диагностических и терапевтических услуг для выявления и лечение различных заболеваний. Ведущие направления работы медцентра — акушерство и гинекология, педиатрия, терапия, кардиология, гастроэнтерология, урология, проктология, эндокринология, хирургия, дерматокосметология и отоларингология. В центре работают высококвалифицированные специалисты, кандидаты медицинских наук.
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:00-20:00 Сб: 08:00-20:00
Киев ул. Авиаконструктора Антонова, 13 м.Вокзальная38 10 м.Олимпийская22
7,0
Частный диагностический центр «Медэкс» предлагает по МРТ перечень услуг: исследование позвоночника, исследования головы и шеи, исследования сосудов, исследования суставов, исследования сердца, исследования внутренних органов, комплексные исследования органов, МР-ангиография с контрастом, динамические исследования с контрастированием.
Записаться на прием
Пн — Пт: 00:00-24:00 Сб: 00:00-24:00 Вс: 00:00-24:00
8,0
Пациентам диагностического центра “УРО-ПРО” доступны услуги: ультразвуковое исследование (при беременности, внутренних органов, с доплерографией сосудов, суставов, сканирование), урология, проктология, гинекология, дерматология, терапия, кардиология.
Записаться на прием
Пн — Пт: 08:00-18:00 Сб: 08:00-15:00