Причини та наслідки варикозної хвороби
Хирург, Сосудистый хирург, Флеболог
16 років досвіду
На даний момент відомо досить багато причин або факторів виникнення варикозної хвороби. Деякі вчені вважають однією з причин виникнення механічну теорію. Під механічною теорією виникнення варикозної хвороби є наявність перепон, перешкод, які порушують відтік венозної крові. Це призводить до підвищення тиску в судинах, що спричиняє розширення самих вен. Іншою теорією виникнення варикозної хвороби є неспроможність клапанів (клапанна теорія). Суть якої полягає в тому, що неспроможність клапанів (не змикання) призводить до ретроградного (зворотнього) току крові, який в свою чергу збільшує тиск в просвіті вени, що призводить до розширення вен.
Інтерв’ю з судинним хірургом «Медичного центру Агапіт», Неділько Анатолієм Анатолійовичем.
Наявність видимих змінених вен нижніх кінцівок, «синдром важких ніг», набряклість нижніх кінцівок, синдром швидкого стомлення ніг, наявність «судинних» зірочок стають частими причинами звернення пацієнтів до лікаря.
Адже це є одні з перших ознак, симптомів варикозної хвороби вен нижніх кінцівок. У подальшому після звернення до лікаря призначаються необхідні обстеження, які допомагають підібрати найбільш ефективне та радикальне лікування данної патології. Лікування варикозної хвороби в залежності від стадії поділяється на малоінвазивну хірургію та «традиційну» хірургію з її модифікаціями.
У даному ракурсі я розповім про малоінвазивну хірургію, до якої відноситься склеротерапія, лазеротерапія та інші. Чому власне склеротерапія? Метод відомий вже понад 100 років. Вперше його винайшов французький лікар, який на той момент вводив етиловий спирт безпосередньо у вену. Після проведеної маніпуляції у пацієнтів виникали значні ускладнення. В зв’язку з цим декілька десятків років цей метод не використовували. Після того, як були винайдені сучасні склерозанти — це речовини, якими проводиться склеротерапія — метод знов набув популярності.Сучасні склерозанти є менш токсичні, потрапляючи в судину впливають на пошкоджені ділянки вен, не викликають змертвіння навколишніх тканин, а в подальшому білками крові розкладаються на воду та вуглекислий газ. Данний метод лікування не потребує госпіталізації, відсторонення людини від її звичного ритму життя. Процедура не вимагає знеболення та тривалого стаціонарного лікування, реабілітації. Дана процедура проводиться в амбулаторних умовах. В порівнянні з іншими методами має менше протипоказів та побічних дій.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Склеротерапія як метод представляє собою введення безпосередньо у варикозно змінену вену чистого склерозанта або сучасний метод «foam-form» – введення у вену зпіненого склерозанту. Перевагою пінної склеротерапії є те, що утворена піна краще утворює адгезію (злипання) стінок самої вени, речовина не змішується з кров’ю пацієнта, це дає можливість досягнути кращого ефекту лікування при введенні меншої кількості склерозанту та зменншити кратність введень.
Чи можливо вилікувати варикозну хворобу таблетовано або зовнішніми засобами, такими як мазями чи гелями
Консервативно вилікувати дану патологію неможливо. Таблетовані засоби, гелі та мазі сповільнюють процес розвитку хвороби, зупиняють прогрес, знімають симптоми, але не виліковують патологію. Найпоширенішою помилкою пацієнтів є несвоєчасне звернення до лікаря. Більшість пацієнтів звертається на етапі, коли малоінвазивна хірургія вже не є методом вибору, оскільки варикозна хвороба переходить в термінальні стадії. Є великий ризик рецедиву (повернення ) варикозної хвороби. Крім того, в епоху інтернету можно знайти досить багато методів самолікування, методів лікування «бабусиними порадами». Таке лікування є симптоматичне, воно іноді допомагає зняти деякі симптоми, але не вилікує варикозну хворобу. І викликає багато негативних наслідків з якими звертаються пацієнти.
Найбільш ефективним є комплексний підхід. Оперативне лікування, склеротерапія, чи будь-який інший метод не виключає подальшого розвитку варикозної хвороби вен. Зміни способу життя людини, дозування фізичних навантажень та режиму відпочинку, застосування лікарських засобів з профілактичною метою, носіння компресійного трикотажу — це запорука досягнення гарного ефекту лікування та комфортного життя для пацієнтів.
Також поговоримо про компресійний трикотаж. Коли його варто починати носити й кому
Компресійний трикотаж має декілька класів компресії. Під класом компресії розуміється тиск, який створює даний виріб на рівні гомілки. Є таке поняття, як профілактичний компресійний трикотаж. Це трикотаж, який рекомендує ВОЗ носити людям, які мають фактори ризику розвитку варикозної хвороби, а саме це малорухомий спосіб життя, наявність варикозної хвороби у родичів, надмірні фізичні навантаження, тривалі та часті перельоти, їзда на авто понад 1,5 години на добу. Підбір класу компресії визначається лікарем-спеціалістом з урахуванням стадії варикозної хвороби. Компресійна терапія — основний метод профілактики та лікування варикозної хвороби.