Набряклість ніг: причини та сучасні методи лікування
Набряк — наслідок скупчення рідини в тканинах. Причин для появи набряклості ніг досить багато, розібратися в яких може тільки лікар. Він на підставі результатів лабораторної, інструментальної діагностики встановлює причину патології, визначає її тяжкість і складає план лікування.
Набряки можуть бути односторонні і двосторонні, частіше за все в дистальних відділах ніг. У більшості випадків вони збільшуються ближче до вечора, після довгого перебування у вертикальному положенні.
Причини набряків
До числа фізіологічних набряків варто віднести набряклість, яка виникає у людини ближче до вечора після тривалого перебування у вертикальному положенні в умовах духоти, високої температури. Це пов'язано зі збільшенням гідростатичного тиску в мікроциркуляторному руслі. Такі набряки симетричні, локалізуються в області стопи, щиколотки і проходять самостійно після нічного відпочинку.
У жінок затримка рідини в організмі спостерігається перед менструацією, що обумовлено зменшенням концентрації прогестерону в крові. Те ж саме відбувається у вагітних, ось чому вони так часто можуть скаржитися на набряки ніг.
Що стосується патологічних причин розвитку набряків, серед них слід виділити наступні:
- ниркова дисфункція, а саме нефротичний синдром, гломерулонефрит, амілоїдоз, мембранозна нефропатія та інші.
- кардіологічна патологія - кардіоміопатії, амілоїдоз, кардіосклероз, гіпертонічна хвороба, пороки серця, констриктивний перикардит, аритмії.
- судинні захворювання (варикозна хвороба, венозний тромбоз, посттромбофлебітична хвороба, лімфедема).
- суглобова патологія - артрит (ревматоїдний, реактивний, інфекційний), подагра, псоріаз.
- травматичні ушкодження - розрив зв'язок, забій, гематома, перелом, розрив меніска, вивих суглоба.
- септичні процеси, пов'язані з місцевим пошкодженням шкіри, м'яких тканин (абсцеси, фурункули).
- прийом лікарських засобів, побічна дія яких проявляється появою набряків (блокатори кальцієвих каналів).
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Лікування набряків починається тільки після визначення їх причини. З діагностичною метою лікар може призначити ультразвукове дослідження, аналізи сечі, крові, електрокардіографію та інші.
Лікування може включати:
- дієтичне харчування (без солі, спецій, смажених, жирних страв);
- лімфодренажний масаж ніг;
- використання компресійної білизни;
- прийом венотоників (для зміцнення венозної стінки);
- прийом сечогінних засобів;
- прийом гіпотензивних препаратів, серцевих глікозидів;
- фізіотерапевтичні процедури;
- прийом нестероїдних протизапальних засобів;
- лікувальна фізкультура.
Профілактика набряклості ніг
Щоб попередити розвиток набряків на нижніх кінцівках, необхідно контролювати активність хронічних захворювань і не допускати їх загострення. Крім того, знизити ризик набряків можна, дотримуючись таких рекомендацій:
- Виконання гімнастичних вправ для ніг. Особливо це стосується людей, професія яких зобов'язує тривалий час перебувати в стоячому / сидячому положенні без можливості зміни положення тіла. Так, слід періодично ставати на носочки, перекочуватись з носків на п'яти, присідати. Якщо можливо, зняти взуття і трохи помасажувати ступні.
- Варто відмовитися від тісних шкарпеток, джинсів, колгот, які порушують кровотік в ногах.
- Не слід вибирати тісне взуття, на високих підборах. Якщо професія зобов'язує носити взуття з каблуком, бажано вибирати стійкий, товстий каблук, висотою до 4-5 см і періодично перевзуватися в балетки і інше зручне взуття.
- Відмова від куріння, адже нікотин негативно діє не тільки на органи дихальної системи, але і судини.
- Активні рухи, а саме заміна їзди на громадському транспорті на пішу прогулянку, адже не важко вийти з автобуса на одну зупинку раніше і пройтися по свіжому повітрю.
- Прийом вітамінів Е, С, В, які зміцнюють судинну стінку, що сприяє більш активному «перекачуванню» крові, тим самим попереджаючи застій.
- Нормалізація ваги, адже зайві кілограми навантажують не тільки суглоби, але і судини, а також порушують метаболізм. Крім того, слід контролювати кількість вживання солі, так як вона здатна затримувати воду в організмі і провокувати появу набряків.
- Ополіскування ніг прохолодною водою, що необхідно для підвищення тонусу кровоносних судин.
- У нічний час бажано під стопи укладати невеликий валик, що буде сприяти більш прискореному відтоку крові з нижніх кінцівок.
- Не слід сидіти, закинувши ногу на ногу, так як ця поза ускладнює кровообіг.
Набряклість ніг може бути ознакою серйозних захворювань, тому не варто відкладати візит до фахівця і чекати розвитку ускладнення.