Доплерографія судин головного мозку — це сучасний метод функціональної діагностики, який використовується для виявлення патології судинного русла за допомогою сканування судин спрямованими ультразвуковими променями. За допомогою методики лікар-діагност має можливість оглянути посудину «зсередини», акцентуючи увагу на стан стінки, швидкості, адекватності кровотоку. Також доплерографія судин голови і шиї дозволяє припустити, до чого призведе розрив або оклюзія судини.
Дуплексне сканування судин голови і шиї широко використовується при профілактичному огляді як скринінг для виявлення судинної патології. Завдяки неінвазивності, доступності і високої швидкості виконання ультразвукова доплерографія судин головного мозку застосовується практично у всіх областях медицини. Лікареві вдається виявити найдрібніші стенозовані ділянки, що дає можливість своєчасно діагностувати хворобу, попередити розвиток ускладнень. Для процедури і отримання інформативного результату використовуються ультразвукові промені. Вони не мають здатність проникати через кістковий бар'єр. Променева хвиля «проходить» в особливих зонах, утворюючи «акустичні вікна» в місцях, де кісткова тканина найбільш тонка, або входить без особливих енергетичних втрат через природні отвори в кістках. Нешкідливе випромінювання відображає картину стан досліджуваної зони. Транскраніальна доплерографія виконується при підозрі на судинну аномалію (аневризма, мальформація), зміна мозкового кровообігу, для оцінки ступеня васкуляризації пухлинного вогнища, для встановлення причини підвищення температури до високих цифр. Транскраніальна доплерографія судин головного мозку дає можливість прицільно розглянути патологічний осередок для аналізу стадії процесу, припущення можливих ускладнень, визначення лікувальної тактики. УЗДГ судин головного мозку дозволена для виконання новонародженим, тому методику призначають навіть в профілактичних цілях немовлятам для ранньої діагностики вроджених судинних дефектів мозку.
Дуплексне сканування судин голови і шиї: показання
Діагностика судин голови доцільно проводити в передопераційному періоді для візуалізації судин, визначення обсягу хірургічного втручання. У післяопераційному періоді ультразвукова процедура дозволяє оцінити ефективність виконаної операції. При призначенні консервативної терапії обстеження здійснюється для відстеження динаміки лікування. Дуплексне сканування судин головного мозку дає можливість лікарю-діагносту не тільки візуалізувати судину, деформовані ділянки, місця потовщення стінки, виявити тромботичнімаси, а й оцінити ступінь кровотоку.
Доплерографія головного мозку призначається за наявності таких скарг:
- порушення когнітивних здібностей;
- безсоння, поганий сон;
- цефалгія;
- постійне запаморочення;
- епізоди втрати свідомості;
- порушення чутливості, рухів в кінцівках.
Щоб допплер судин головного мозку вийшов інформативним, у день процедури забороняється вживати чай, напої, що містять кофеїн, приймати медикаменти, що впливають на судинний тонус. Допплер судин голови і шиї не рекомендується проводити відразу після закінчення процесу куріння. Між ними необхідно дотримуватися проміжок не менше 3 годин. Методика ефективна з профілактичною метою, для виявлення початкового етапу захворювань. Пізніше виявлення судинної патології призводить до розвитку таких серйозних ускладнень, як інфаркт міокарда, геморагічний, ішемічний інсульт, поява неврологічної симптоматики внаслідок черепно-мозкових травм. Допплер судин головного мозку абсолютно безпечний, безболісний. Із огляду на переваги методики його рекомендується повторювати стільки разів, скільки потрібно для контролю над динамікою лікування.