Cервіс пацієнтів "Лікарні" є БЕЗКОШТОВНИМ для пацієнтів та не містить ніяких прихованих комісій.

Жіноча та чоловіча безплідність: причини та лікування (Женское и мужское бесплодие: причины и лечение)

Киев вул. Василя Тютюнника, 37/1
5,2
Записатися на прийом
Пн — Пт: 08:00-21:00Сб: 08:00-21:00Нд: 08:00-20:00

Акушер-гинеколог, Хирург, Эндоскопист

25 років досвіду

8,45
Жіноча та чоловіча безплідність: причини та лікування (Женское и мужское бесплодие: причины и лечение)

Інтерв'ю з провідним гінекологом клініки "Медіком", Піскун Ольгою Валеріївною

— Чому виросла кількість гінекологічних захворювань?

Останнім часом, а це 10-15 років, дуже сильно впав рівень соціального та статевого виховання дітей. Основне джерело інформації для них це інтернет, а самостійно розібратися в питаннях здоров'я не так просто. Це особливо помітно підліткам і зовсім молодим пацієнткам, від 17-ти років і до 25-27 років. Звернутися до фахівця їх змушує найчастіше проблема, а не профілактика. Все це як наслідок призводить до збільшення кількості жінок із гінекологічними захворюваннями.

— Які бувають форми безпліддя?

Безплідність можна розділити на дві групи: «безпліддя» як діагноз в одного з подружжя або «безпліддя у шлюбі». Також безпліддя буває первинним – за відсутності вагітності колись у житті, вторинним – за наявності дітей чи епізодів вагітності. Абсолютним – за неможливості його лікування (вроджені аномалії розвитку, відсутність матки), або відносним – оборотним при відповідному лікуванні. Основні форми безпліддя.

  • Трубно-перитонеальна безплідність — як наслідок перенесених запальних захворювань придатків матки, ендометріозу, коли виникає непрохідність маткових труб, а також пов'язане зі спайковим процесом після операцій на матці, придатках матки, або інших операціях у порожнині живота та малого тазу.
  • Ендокринна безплідність - це безпліддя, пов'язане з порушенням роботи яєчників та інших ендокринних органів.
  • Маточний фактор — неможливість завагітніти або виносити вагітність через порушення розвитку матки, гіперпластичних процесів у матці, поліпів або міом.

— Чому не вдається завагітніти: основні причини жіночої безплідності?

Причини безпліддя залежить безпосередньо від виду безпліддя. Основна ж причина - післязапальні зміни в матці та маткових трубах.

— Які фактори знижують фертильність?

Часті запальні захворювання органів малого тазу, шкідливі звички - куріння (нікотин знижує здатність яєчників виростити здорову яйцеклітину), алкоголь, наркотики, а також вік старше 35 років - за рахунок зниження резерву здорових яйцеклітин. Дуже великий вплив мають стресові чинники, навантаження на роботі, постійна нервова напруга. Усі ці фактори призводять до дисбалансу гормонів.

— Чи великий відсоток безплідних пар, лікування яких не дає результатів? З чим це пов'язано?

Дуже складно точно сказати, який відсоток безплідних пар в Україні через відсутність єдиної бази статистики. У світовій статистиці до 30% безплідних пар, в Україні від 20-30%. 45% припадає на жіночу безплідність, 40% на чоловічу безплідність, решта — змішане (як правило, грає роль генетичний фактор). Не дає результатів медикаментозне лікування при механічних причинах відсутності вагітності, тобто при непрохідності маткових труб або проблемах порожнини матки (поліпи, спайки, міоми). У таких випадках проводять хірургічне лікування.

  • Трубно-перитонеальна безплідність - під час операції (переважно лапароскопії) проводять відновлення прохідності маткових труб, якщо це можливо і немає змін на слизовій оболонці в самій трубі. Якщо труба не підлягає відновленню, вона видаляється. У таких випадках показано лише ЕКЗ.
  • Матковий фактор — гістероскопічно видаляються поліпи та міоми, січуться спайки, виконується корекція порожнини матки при необхідності.
  • Гормональні порушення - застосовуються і медикаментозні, і оперативні методики.

При неможливості відновити фертильність іншими методами використовують екстракорпоральне запліднення та допоміжні репродуктивні технології. Перед ЕКЗ проводяться діагностичні маніпуляції: гістероскопія чи лапароскопія.

— Чоловіча безплідність.

За загальною звичкою, безпліддя списується спочатку на жінку, і лише потім обстежують чоловіка. Чоловіки рідше звертаються за допомогою до фахівця (уролога, андролога, сексопатолога). Дуже часто через це лікарі не можуть знайти причини безплідності. У репродуктології є закон-стандарт: спочатку досліджується спермограма. Це неінвазивний метод дослідження, а для жінки багато досліджень - це, як правило, інвазивні процедури, що викликають неприємні відчуття. Причини чоловічої безплідності:

  • вроджені фактори (порушення розвитку яєчок, родова травма при тазовому передлежанні);
  • ускладнення перенесеного епід. паротиту - орхіт, особливо в підлітковому віці;
  • варикоцеле (водянка яєчка);
  • запальні захворювання — трихомоніаз, гонорея, хламідіоз, простатит.

— Чи може спровокувати безпліддя психологічний фактор?

Безперечно, психологічний фактор може вплинути на зниження лібідо, виникнення абсолютної апатичності. Такі фактори спричинять безпліддя, пов'язане не з органічною патологією.

— Це правда, що фертильність жінки падає після 40 років?

Так. Після 35 років кількість здорових яйцеклітин зменшується.

— Як потрібно готуватися до вагітності?

Якщо вагітність планується, потрібно відвести на підготовку до неї щонайменше 3 місяці. Оздоровити свій раціон, додати фрукти та овочі. Гуляти на свіжому повітрі, вести здоровий спосіб життя. Виключити алкоголь та нікотин та інші шкідливі фактори. Чи не зайвим буде пройти загальне обстеження (терапевт, гінеколог). З боку гінекології, обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом, цитологію шийки матки, УЗД органів малого тазу. Здати кров на інфекції, які можуть вплинути на розвиток ембріона - TORCH-інфекції (токсоплазма, цитомегаловірус, краснуха, герпес та ін.). Обстеження та підготовка важливі для подружжя.

— Який оптимальний вік для початку статевого життя?

Виникли питання — проконсультуйтеся з лікарем
Для запису на консультацію телефонуйте або заповніть форму зворотнього зв'язку:
(050) 301-99-26 (067) 446-11-79
Введіть ім'я
Введіть телефон
Заповніть поле телефона
Коментар
Відправляючи запит, Ви приймаиєте правила роботи сервісу
Дякуємо,

Ваш запит успішно відправлено!

У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.

Відносне поняття, оскільки розрізняють паспортний вік, біологічний та емоційний вік. За паспортом, звичайно, не раніше 18-ти років, людина має бути повнолітньою. А ось біологічний та емоційний вік індивідуальні для кожної дівчини.

Переклад російською мовою:

Интервью с ведущим гинекологом клиники "Медиком", Пискун Ольгой Валерьевной

— Почему выросло кол-во гинекологических заболеваний?

В последнее время, а это 10-15 лет, очень сильно упал уровень социального и полового воспитания детей. Основной источник информации для них — это интернет, а самостоятельно разобраться в вопросах здоровья не так просто. Это особенно заметно по подросткам и совсем молодым пациенткам, от 17-ти лет и до 25-27 лет. Обратиться к специалисту их заставляет чаще проблема, а не профилактика. Все это как следствие приводит к увеличению количества женщин с гинекологическими заболеваниями.

— Какие бывают формы бесплодия?

Бесплодие можно разделить на две группы: «бесплодие» как диагноз у одного из супругов или «бесплодие в браке». Также бесплодие бывает первичным — при отсутствии беременности когда либо в жизни, вторичным — при наличии детей или эпизодов беременности. Абсолютным — при невозможности его излечения (врожденные аномалии развития, отсутствие матки), или относительным — обратимым при соответствующем лечении. Основные формы бесплодия.

  • Трубно-перитонеальное бесплодие — как следствие перенесенных воспалительных заболеваний придатков матки, эндометриоза, когда возникает непроходимость маточных труб, а также связано со спаечным процессом после операций на матке, придатках матки, или других операциях в полости живота и малого таза.
  • Эндокринное бесплодие — это бесплодие, связанное с нарушением работы яичников и других эндокринных органов.
  • Маточный фактор — невозможность забеременеть или выносить беременность из-за нарушения развития матки, гиперпластических процессов в матке, полипов или миом.

— Почему не удается забеременеть: основные причины женского бесплодия?

Причины бесплодия зависят непосредственно от вида бесплодия. Основная же причина — поствоспалительные изменения в матке и маточных трубах.

— Какие факторы снижают фертильность?

Частые воспалительные заболевания органов малого таза, вредные привычки — курение (никотин снижает способность яичников вырастить здоровую яйцеклетку), алкоголь, наркотики, а также возраст старше 35 лет — за счет снижения резерва здоровых яйцеклеток. Очень большое влияние оказывают стрессовые факторы, перегрузка на работе, постоянное нервное напряжение. Все эти факторы приводят к дисбалансу гормонов.

— Большой ли процент бесплодных пар, лечение у которых не дает результатов? С чем это связано?

Очень сложно точно сказать, какой процент бесплодных пар в Украине из-за отсутствия единой базы статистики. В мировой статистике до 30 % бесплодных пар, в Украине — от 20-30 %. 45 % приходится на женское бесплодие, 40 % на мужское бесплодие, все остальное — смешанное (как правило, играет роль генетический фактор). Не дает результатов медикаментозное лечение при механических причинах отсутствия беременности, то есть при непроходимости маточных труб или проблемах в полости матки (полипы, спайки, миомы). В таких случаях проводят хирургическое лечение.

  • Трубно-перитонеальное бесплодие — во время операции (предпочтительно лапароскопии) проводят восстановление проходимости маточных труб, если это возможно и нет изменений на слизистой в самой трубе. Если труба не подлежит восстановлению, она удаляется. В таких случаях показано только ЭКО.
  • Маточный фактор — гистероскопически удаляются полипы и миомы, иссекаются спайки, выполняется коррекция полости матки при необходимости.
  • Гормональные нарушения — применяются и медикаментозные, и оперативные методики.

При невозможности восстановить фертильность другими методами используют экстракорпоральное оплодотворение и вспомогательные репродуктивные технологии. Перед ЭКО проводятся диагностические манипуляции: гистероскопия или лапароскопия.

— Мужское бесплодие.

По всеобщей привычке, бесплодие списывается сначала на женщину, и только потом обследуют мужчину. Мужчины реже обращаются за помощью к специалисту (урологу, андрологу, сексопатологу). Очень часто из-за этого врачи не могут найти причину бесплодия. В репродуктологии есть закон-стандарт: сначала исследуется спермограмма. Это неинвазивный метод исследования, а для женщины многие исследования — это, как правило, инвазивные процедуры, вызывающие неприятные ощущения. Причины мужского бесплодия:

  • врожденные факторы (нарушения развития яичек, родовая травма при тазовом предлежании);
  • осложнение перенесенного эпид. паротита — орхит, особенно в подростковом возрасте;
  • варикоцеле (водянка яичка);
  • воспалительные заболевания — трихомониаз, гонорея, хламидиоз, простатит.

— Может ли спровоцировать бесплодие психологический фактор?

Безусловно, психологический фактор может повлиять на снижение либидо, возникновение абсолютной апатичности. Такие факторы повлекут за собой бесплодие, связанное не с органической патологией.

— Это правда, что фертильность женщины падает после 40-а лет?

Да. После 35 лет количество здоровых яйцеклеток уменьшается.

— Как нужно готовиться к беременности?

Если беременность планируется, нужно отвести на подготовку к ней не менее 3-х месяцев. Оздоровить свой рацион, добавить фрукты и овощи. Гулять на свежем воздухе, вести здоровый образ жизни. Исключить алкоголь и никотин и другие вредные факторы. Не лишним будет пройти общее обследование (терапевт, гинеколог). Со стороны гинекологии, обследование на инфекции, передающиеся половым путем, цитологию шейки матки, УЗИ органов малого таза. Сдать кровь на инфекции, которые могут повлиять на развитие эмбриона — ТОRCH-инфекции (токсоплазма, цитомегаловирус, краснуха, герпес и др.). Обследование и подготовка важны для обоих супругов.

— Какой оптимальный возраст для начала половой жизни?

Относительное понятие, так как различают паспортный возраст, биологический и эмоциональный возраст. По паспорту, конечно, не ранее 18-ти лет, человек должен быть совершеннолетним. А вот биологический и эмоциональный возрасты индивидуальны для каждой девушки.

Одеса пр-т Князя Ярослава Мудрого (Академіка Глушка), 32 р.Київський
8,5
Медичний центр "MADVY clinic" — це спеціалізована клініка, яка займається відновленням і підтримкою жіночого здоров'я.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 09:00-18:00 Сб: 09:00-14:00
Медичний центр «Оксфорд Медікал» — це багатопрофільна клініка, яка надає лікувальну допомогу, використовуючи малоінвазивні методи. Серед фахівців установи — кандидати і доктора медичних наук.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 08:00-20:00 Сб: 08:00-20:00 Нд: 08:00-20:00
Одеса вул. Академічна (кол. Піонерська), 1 (оф. 1) р.Приморський
8,5
Клініка "Відродження життя" — це спеціалізований медичний центр, в якому лікарі поєднують стандартну медицину і новітні нетрадиційні методики.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 09:00-19:00 Сб: 09:00-16:00
Одеса вул. Маршала Говорова, 18 р.Приморський
9,5
Медичний центр в Одесі. Апаратне лікування головного болю, мігрені, ВСД, післяінсультних станів, остеохондрозу, гриж, болю в спині та суглобах. Прийом ведуть невролог, дитячий невролог, травматолог, ортопед, вертебролог, рефлексотерапевт, психолог. У штаті — професор, доктор та кандидат медичних наук.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 09:00-18:00 Сб: 09:00-18:00 Нд: 09:00-16:00
Медичний центр "Медея" — це багатопрофільна клініка амбулаторно-поліклінічного типу. Є частиною мережі однойменних лікувальних установ.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 08:00-19:00 Сб: 09:00-19:00 Нд: 09:00-19:00
МедЕліт — це спеціалізований медичний центр, в якому проводиться діагностування та лікування різних патологій з використанням найсучасніших методик. Почав функціонувати в 2011 році. Основні медичні області, в яких практикує клініка - неврологія і гастроентерологія.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 09:00-18:00 Сб: 09:00-18:00
Інститут вертебрології і реабілітації на Лук'янівці займається проблемами патології хребта, заснований в 2002 році. Колектив інституту має багаторічний досвід роботи в даній області, вся діяльність сертифікована МОЗ, авторські методики запатентовані.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 08:00-21:00 Сб: 09:00-17:00
Інститут вертебрології і реабілітації є мережею медичних центрів у Києві і регіонах України, головною спеціалізацією яких є консервативне лікування захворювань опорно-рухового апарату, комплексна ортопедична реабілітація посттравматичних і постхірургічних станів, профілактика захворювань хребта і суглобів.
Записатися на прийом
Пн — Пт: 08:00-21:00 Сб: 09:00-17:00