Зміцнення імунітету імуномодуляторами: міф чи реальність
Чи дійсно імуномодулятори зміцнюють імунітет та чи завжди вони потрібні, розповіла лікар-терапевт медичного центру у аптеці PharmaClinic Олена Іванівна Присяжнюк.
Ще декілька років тому імуномодулятори широко використовувалися при лікуванні вірусних захворювань та з метою профілактики. Рік тому ставлення до препаратів цієї групи змінилось. Виявилось, що недоцільне використання імуномодуляторів може нанести організму великої шкоди і замість зміцнення імунітету, навпаки його послабити. Коли потрібно використовувати імуномодулятори, а коли ні, розповіла лікар-терапевт Олена Іванівна Присяжнюк.
— Олено Іванівно, розкажіть, будь ласка, що таке імуномодулятори?
Імуномодулятори — це група препаратів, дія яких направлена на зміцнення імунітету. Вони можуть бути як хімічного, так і рослинного походження. Ще не дуже давно імуномодулятори широко використовувалися при лікуванні гострих вірусних захворювань та хронічних патологій. Люди, які займаються самолікуванням, продовжують їх недоцільно використовувати і зараз. До препаратів цієї групи належать Арбідол, Аміксин, Амізон та інші.
— Коли ви призначаєте імуномодулятори?
Приблизно рік тому змінилися медичні протоколи, які визначають випадки призначення імуномодуляторів. Якщо раніше ми призначали їх і при вірусних хворобах, частих загостреннях хронічних хвороб та з метою профілактики, то зараз імуномодулятори використовуються лише, коли є ознаки ослаблення імунітету. Про ослаблення імунної системи можуть свідчити часті загострення та ускладнення хронічних захворювань, часті респіраторні та інші вірусні інфекції, але визначати це має лікар. Перевірити стан імунної системи можна завдяки імунограмі.
Якщо вона в нормі, людина не хворіє часто хронічними захворюваннями, призначати їй імуномодулятори недоцільно. Це втручання в здорову імунну систему, яке може призвести до непередбачуваних та небажаних наслідків. Недоцільне приймання імуномодуляторів призводить до виникнення збоїв у роботі імунної системи, через що людина може стати схильною до різних захворювань. Якщо ж людина хворіє часто та має хвороби, в основі яких є імунодефіцит, то використання імуномодуляторів є доречним.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Раніше препарати цієї групи використовували і з профілактичною метою, зараз ми цього також не робимо. Для зміцнення імунітету більш доцільно використовувати такі загальні немедикаментозні методи, як здорове харчування, повноцінний відпочинок, загартовування тощо.
— В яких випадках використання імуномодуляторів протипоказане?
Імуномодулятори не можна використовувати під час вагітності та грудного вигодовування. Дуже небезпечним може виявитись прийом імуномодуляторів при злоякісних захворюваннях та хворобах нервової системи. Не можна вживати імуномодулятори також при таких хворобах, як розсіяний склероз, хвороба Берже, хвороба Аддісона, синдром Шегрена, цукровий діабет, первинний цироз та ін. Імуномодулятори серйозно впливають на імунну систему, тому рішення про їх призначення повинен приймати тільки лікар. Бережіть своє здоров’я та довіряйте турботу про нього спеціалістам.
Катерина Васютіна