Наліт на зубах
Зубний наліт – це скупчення залишків їжі, елементів слизової оболонки та мікроорганізмів, які утворюють поверхневу плівку. Серед бактерій, які поселяються на зубах, язиці, стінках ротової порожнини, є як корисні, так і патогенні.
Причини появи нальоту на зубах
В результаті тривалого забруднення поверхні зубів відбувається поступове затвердіння плівки, що, в свою чергу, призводить до утворення зубного каменю і пошкодження емалі. В результаті підвищується ризик розвитку запального процесу в яснах (гінгівіту, пародонтиту), а також карієсу, стоматиту і появи неприємного запаху.
Крім місцевих ускладнень, спостерігається загострення супутньої патології, наприклад, артриту, циститу або пієлонефриту. Токсичні продукти всмоктуються в кров, що викликає інтоксикаційний синдром.
До основних причин утворення зубного нальоту можна віднести наступні.
- Недостатній догляд за ротовою порожниною або його повна відсутність. Це включає неправильну зубну щітку, зубну пасту, нитку або рідину для полоскання рота.
- Вживання в їжу м'якої їжі, яка не вимагає особливих зусиль для подрібнення, через що їжа не тільки не очищає емаль, але і частково осідає на ній.
- Жування однією стороною рота. В результаті «неробоча» частина зубів не очищається твердою їжею.
- Неправильний прикус, фонові захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит).
- Курцям слід приділити особливу увагу гігієні порожнини рота. Смоли, що утворилися під час куріння, осідають на зубній емалі, а на цю плівку легко прикріплюються залишки їжі і бактерії.
- Захворювання шлунково-кишкового тракту (дисбактеріоз кишечника, виразка шлунка) та ендокринної системи (цукровий діабет, порушення метаболічної функції) – порушується рН слини.
- Тривалий прийом антибактеріальних і хіміотерапевтичних препаратів.
- Професійні шкідливості (робота на металообробному виробництві).
- Окремо варто згадати про дієту, адже стан зубів безпосередньо залежить від її характеру. До шкідливих для зубів продуктів і страв відносяться напої, солодощі з барвниками, міцний чай, кава.
Лікувальні заходи
При появі зубного нальоту рекомендується спочатку відвідати стоматолога для огляду ротової порожнини і визначення подальшої тактики лікування. Оцінивши стадію патологічного процесу, лікар підбере відповідний метод лікування.
Комплекс заходів, спрямованих на боротьбу з зубним нальотом, включає:
- чистка емалі ультразвуком - дозволяє повернути емалі білий колір;
- відмова від шкідливих звичок;
- нормалізація харчової та питної дієти (вживання достатньої кількості фруктів, овочів, твердої їжі);
- чистити зуби двічі на день, користуватися зубною ниткою і полоскати ротову порожнину після кожного прийому їжі;
- достатнє надходження в організм вітамінів, мікро- і макроелементів.