Найбільш поширені питання про уколи та крапельниці
На найбільш розповсюджені питання про уколи та крапельниці відповіла лікар-терапевт медичного центру в аптеці PharmaClinic Олена Іванівна Присяжнюк.
Уколи та крапельниці є одним із найефективніших методів введення ліків, які дозволяють отримати швидкий результат. При цьому з ними пов’язано досить багато міфів та питань, які потребують медичного обґрунтування. Хтось вважає крапельниці обов’язковим елементом лікування, хтось навпаки від них відмовляється. Хтось дуже боїться уколів, а хтось вирішує робити їх самостійно вдома. В яких випадках уколи та крапельниці дійсно необхідні та як їх слід робити, щоб отримати лише корись для здоров’я, розповіла лікар-терапевт Олена Іванівна Присяжнюк.
— Олено Іванівно, скажіть, чи всім необхідні і корисні крапельниці під час лікування?
Серед людей є поширеною думка, що крапельниці є обов’язковим елементом лікування, і якщо крапельниць їм не ставлять, вони вважають, що їх не лікують. Це хибне уявлення. Внутрішньовенне введення ліків – це дуже серйозна маніпуляція, яка необхідна в окремих випадках. Вона корисна, наприклад, при ступінчастій терапії антибіотиками, коли потрібно досягти швидкого ефекту. В таких випадках на 2-3 дні антибіотики призначають внутрішньовенно, а потім в таблетованій формі. Також крапельниці необхідні при наданні невідкладної допомоги, при інтоксикації та ін. Крім того є багато препаратів, що мають форму випуску лише для крапельного введення. Однак, коли люди хочусь зробити крапельниці, як вони кажусь, щоб почистити судини, то це не завжди обґрунтовано. Слід розуміти, що для крапельниць є свої покази та протипокази, зважаючи на які лікар може призначити цей метод терапії.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
— Чи можна робити внутрішньом’язеві та внутрішньовенні ін’єкції в домашніх умовах?
Проведення ін’єкцій вдома є вкрай небезпечним. Будь-яка медична маніпуляція має свої ризики. І якщо ми кажемо про ризики при ін’єкціях, це насамперед ризики побічної дії медикаментів (алергічні реакції негайного типу), а також ризики інфікування (оскільки голка порушує цілісність шкірного покриву). При виконанні ін’єкцій в асептичних (чистих) умовах маніпуляційного кабінету ризик інфікування практично відсутній, а присутність лікарського персоналу та необхідного устаткування – знижує ризик негативних наслідків у разі виникнення важких алергічних реакцій. В домашніх умовах досягнути цього неможливо.
— А медична сестра може проводити крапельниці вдома у пацієнта?
Ні, це також є вкрай небезпечним. Безпечним є лише проведення крапельниць в умовах маніпуляційного кабінету медичного закладу.
— Скільки часу займають крапельниці?
Це залежить від об’єму рідини, який найчастіше становить від 100 до 400 мл, а також рекомендованої швидкості введення препарату.
— Скільки часу пацієнт повинен залишатися в лікарні після проведення крапельниці?
Це дуже залежить від введеного препарату, а також об’єму рідини. В середньому десь півгодини він ще має полежати, щоб переконатися у відсутності побічної реакції і щоб відновилися показники гемодинаміки.
— Чи можна заміняти крапельниці уколами, щоб зменшити час перебування у клініці під час амбулаторного лікування?
Зазвичай не можна. Річ у тому, що лікар, призначаючи певні ліки та способи їх введення, очікує на певні результати. Зміна способу та швидкості введення, концентрації та інші чинники можуть суттєво вплинути на ефект від лікування. Крім того є препарати, які вводять лише крапельно.
— Якщо після уколів залишаються синяки та затвердіння, що з ними робити?
Частіше за все залишаються затвердіння та крововиливи внаслідок пошкодження дрібних судин в місці ін’єкції. Для їх усунення можна використовувати народні методи, малювати сіточку йодом, робити напівспиртові компреси, використовувати спеціальні мазі на основі гепарину. Це місцеві ускладнення, які зазвичай проходять за кілька тижнів і не несуть серйозної загрози.
— Введення деяких препаратів, наприклад, цефтріаксону, є досить болючим, скажіть чи можна робити знеболення?
Заради знеболювального ефекту до цефтріаксону можна додавати новокаїн чи лідокаїн. Звісно це можливо лише у випадках, коли пацієнт не має алергії на даний анестетик (для визначення проводиться додаткова алергічна проба).
— Ви проводите крапельниці та уколи в умовах вашого медичного центру?
Так, звичайно. В ФармаКлініці пацієнт має можливість швидко, якісно та безпечно вирішити більшість проблем зі здоров’ям: отримати консультацію лікаря, купити необхідні медикаменти та виконати ін’єкції. Слід зауважити, що ін’єкції у нас можливо отримати лише за призначенням лікаря. Це можуть бути призначення лікаря нашого медичного центру, або призначення лікаря іншого медичного закладу, завірені його підписом та печаткою. Саме такий підхід забезпечує найбільш якісне та безпечне для пацієнта лікування.
Підготувала Катерина Васютіна