Арт-терапія у роботі психолога (Арт-терапия в работе психолога)
Психолог, Психотерапевт, Сексолог
19 років досвіду

У роботі сучасного психолога існують тисячі різних способів зробити життя клієнта радіснішим та щасливішим. Від простих, на перший погляд, розмов до гіпнозу. Все залежить від клієнта, який приходить, які потребують вирішення проблем і від самого психолога, його професіоналізму та поглядів на консультування.
Один із методів, про який хотілося б розповісти, — це арт-терапія. Цей метод допомагає краще дізнатися про себе, про світ і про способи жити, які клієнт вибирає, часто вони бувають не ефективні.
— Що таке арт-терапія
Арт-терапія працює на основі такого механізму, як проекція. Це коли ми бачимо в навколишньому світі те, що є у нас самих. Ми описуємо витвір мистецтва, але бачимо його виключно через свій особливий фільтр, який багато говорить про те, як ми влаштовуємо своє життя. Про те, як ми інтерпретуємо ті чи інші події, вчинки інших людей, життя загалом. Цікаво те, що у кожної людини опис одного й того самого предмета сильно відрізнятиметься. Адже погляд на життя різний.
У своєму кабінеті я часто даю вправу, в якій прошу описати будь-який предмет у кімнаті. Прошу розповісти, що цей предмет хотів би, що відчуває, що йому не подобається. І тоді клієнт від імені предмета розповідає історію себе. Це дивно спостерігати, коли людина раптом розуміє, що вся ця історія про її життя. Іноді буває так, що за допомогою цієї методики клієнт відкриває сам собі несподівані свої бажання, в яких тривалий час боявся зізнатися сам собі.
Окрім цього, є багато технік, які спрямовані на створення емоційного якоря. Наприклад, клієнт малює щось важливе для себе, що викликає потрібне почуття, а потім це пов'язується з певною ситуацією, в яку добре було б змінити ставлення.
— Робота арт-терапевта з дітьми
Арт-терапія дуже добре працює зі страхами. Особливо якщо це маленькі дітки. Їм взагалі потрібно проводити сесії виключно в ігровому ключі, у дітей свій світ. Щоб у цей світ потрапити, необхідно говорити особливою дитячою мовою. За допомогою малюнка, пластиліну та лялькового театру можна переписувати негативний дитячий досвід, закладати нові моделі поведінки, дізнаватися про світ очима дитини. Це надзвичайно захоплююча робота.
— Арт-терапія для сімейних пар
Згадую про те, як на прийом до мене прийшла сім'я зі складнощами порозуміння. Малювали один малюнок на двох. У результаті вся суть їхніх взаємин відбилася прямо в кабінеті, в тому, як вони ділили малюнок, як залазили на чужу половину, замальовували те, що намалював інший, як злилися один на одного, але нічого не говорили один одному.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Цікаво, що наші звичні моделі поведінки поширюються буквально на все, саме тому так чітко можна подивитися, як людина влаштовує своє життя, звертаючи увагу на здавалося б абстрактні заняття.
Переклад російською мовою:
В работе современного психолога существуют тысячи разных способов сделать жизнь клиента радостней и счастливее. От простых, на первый взгляд, разговоров до гипноза. Все зависит от клиента, который приходит, требующих решения проблем и от самого психолога, его профессионализма и взглядов на консультирование.
Один из методов, про который хотелось бы рассказать, — это арт-терапия. Этот метод помогает узнать лучше о себе, о мире и о способах жить, которые клиент выбирает, часто они бывают не эффективны.
— Что такое арт-терапия
Арт-терапия работает на основе такого механизма, как проекция. Это когда мы видим в окружающем мире то, что есть в нас самих. Мы описываем произведение искусства, но видим его исключительно через свой особый фильтр, который многое говорит о том, как мы устраиваем свою жизнь. О том, как мы интерпретируем те или иные события, поступки других людей, жизнь в целом. Интересно то, что у каждого человека описание одного и того же предмета будет сильно отличаться. Ведь взгляд на жизнь разный.
В своем кабинете я часто даю упражнение, в котором прошу описать любой предмет в комнате. Прошу рассказать о том, что этот предмет хотел бы, что чувствует, что ему не нравится. И тогда клиент от имени предмета рассказывает историю о себе. Это удивительно наблюдать, когда человек вдруг понимает, что вся эта история про его жизнь. Иногда бывает так, что с помощью этой методики клиент открывает сам для себя неожиданные свои желания, в которых долгое время боялся признаться сам себе.
Помимо этого, есть много техник, которые направлены на создание эмоционального якоря. Например, клиент рисует что-то важное для себя, что вызывает нужное чувство, а затем это связывается с определенной ситуацией, в которое хорошо было бы поменять отношение.
— Работа арт-терапевта с детьми
Арт-терапия очень хорошо работает со страхами. Особенно, если это маленькие детки. Им вообще очень нужно проводить сессии исключительно в игровом ключе, у детей свой мир. Чтоб в этот мир попасть, необходимо говорить на особом детском языке. С помощью рисунка, пластилина и кукольного театра можно переписывать негативный детский опыт, закладывать новые модели поведения, узнавать о мире глазами ребенка. Это невероятно увлекательная работа.
— Арт-терапия для семейных пар
Вспоминаю о том, как на прием ко мне пришла семья со сложностями взаимопонимания. Рисовали один рисунок на двоих. В итоге вся суть их взаимоотношений отразилась прямо в кабинете, в том, как они делили рисунок, как залазили на чужую половину, зарисовывали то, что нарисовал другой, как злились друг на друга, но ничего друг другу не говорили. Интересно, что наши привычные модели поведения распространяются буквально на все, именно поэтому так четко можно посмотреть, как человек устраивает свою жизнь, обращая внимание на, казалось бы, отвлеченные занятия.







