Сухі очі
Сухість очей виникає при порушенні стабільності слізної плівки, що покриває рогівку. Синдром сухого ока може протікати з різним ступенем тяжкості, що визначається мірою висихання (ксерозу) рогівки та кон'юнктиви. Без звернення за медичною допомогою існує ризик розвитку кератиту, кератокон'юнктивіту та утворення мікроерозій рогівки.
Причини сухості очей
Розглянемо основні причини виникнення симптомокомплексу сухих очей.
- Комп'ютерний зоровий синдром. Зменшення частоти миготіння при тривалій роботі біля комп'ютера, вплив кондиціонованого повітря та електромагнітних випромінювань офісної техніки — все це сприяє підвищеній випаровуваності слізної плівки.
- Наслідки травматичних пошкоджень (у тому числі операційних), запалення та дистрофії рогівки.
- Побічний ефект носіння контактних лінз.
- Пошкодження слізної плівки косметичними засобами, димом, аерозолями.
- Побічний ефект систематичного використання деяких очних крапель.
- Зміни в організмі в клімактеричний період.
Виникнення відчуття сухості в очах, що супроводжується почервонінням кон'юнктиви та утворенням на ній слизових «ниток» — серйозна нагода для звернення до лікаря-офтальмолога.
Діагностика сухих очей
У процесі спілкування з хворим лікар веде збір анамнезу. При очній сухості виникають скарги на відчуття печіння і різі, поява болю при використанні очних крапель, погану переносимість вітру. дегенеративні зміни рогівки.
Обов'язково використовуються функціональні тести: на визначення стабільності слізної плівки, вимірювання секреції сльози та сумарної сльозопродукції.
При необхідності проводяться консультації алерголога, гінеколога.
Лікування сухості очей
Вибір лікування здійснюється індивідуально для кожного хворого з урахуванням результатів діагностики та ступеня тяжкості виявлених патологічних змін.
Для усунення сухості призначаються консервативні та оперативні методи терапії :
- закопування в кон'юнктивальну порожнину індивідуально підібраних препаратів «штучна сльоза»;
- хірургічні втручання по встановленню полімерних обтураторів, що перекривають слізні точки та перешкоджають відтоку слізної рідини з кон'юнктивальної порожнини;
- операції з перекриття слізних точок власним кон'юнктивальним клаптем пацієнта;
- застосування фармакотерапії - прийом протизапальних, метаболічних, протиалергічних засобів;
- використання інноваційних антиоксидантів.
Профілактичні заходи
З метою профілактики особам, зайнятим щоденною роботою за комп'ютером, слід робити перерви з виконанням вправ для очей, рекомендованих офтальмологом. Необхідно звести до мінімуму використання косметичних засобів, уникати контакту із зовнішніми подразниками (дим, зміг) та побутовою хімією. За перших ознак дискомфорту, хворобливих відчуттів, погіршення потрібно записатися на прийом до офтальмолога.