Чому виникає печія
Терапевт, кардиолог, гастроэнтеролог, УЗИ-специалист, диетолог
14 років досвіду
Говоримо з лікарем-гастроентерологом про причини та методи лікування печії.
— Що таке печія?
Печія — це патологічний симптом, який виникає при зворотному потраплянні кислого шлункового вмісту через кардіальний відділ шлунка до стравоходу. При цьому відбувається запалення слизової оболонки стравоходу з відчуттям печіння за грудиною, інколи супроводжується відрижкою кислим.
— Причини печії?
Причин печії дуже багато, та всі їх можна поділити на дві групи — стани, пов’язані із захворюванням шлунково-кишкового тракту та інші. Серед причин першої групи найчастіше трапляється гастрит чи виразкова хвороба з підвищеною кислотністю шлункового соку. Хоча печія не завжди є ознакою цього стану. При зниженні продукції соляної кислоти (гіпоацидні гастрити) в шлунку відбуваються процеси бродіння з утворенням молочної кислоти і у таких людей також є печія, але в даному випадку абсолютно протипоказані медичні препарати, що знижують кислотність шлункового соку. Часто печія виникає при дискінезіях жовчновивідних шляхів, жовчнокам’яній хворобі. Нерідко діагностується гастроезофагальна рефлексна хвороба при якій печія є чи не єдиним клінічним симптомом. Хелікобактерна інфекція зазвичай призводить до підвищеної кислотності і також проявляється печією.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Так звані позашлункові причини печії — це порушення харчування, вживання лікарських препаратів, вагітність і ін. Які порушення харчування можуть спровокувати цей патологічний стан? Перш за все, зловживання солодощами, надмірне використання жувальних жуйок, гостра, жарена їжа, шоколад, кава. З лікарських засобів найчастіше печію спричиняють анальгетики і жарознижуючі, антибіотики, стероїди, спазмолітини. При вагітності печія є фізіологічним станом, оскільки збільшується внутрішньочеревний тиск, що сприяє зворотному закиданню вмісту шлунка в стравохід.
Таким чином, печія може бути симптомом різних патологічних станів організму людини, починаючи від банального переїдання, закінчуючи виразковою хворобою шлунка чи навіть раком шлунка. Очевидно, що самостійно пацієнт не може розібратись в сукупності симптомів, що його турбують, а тим паче призначити адекватне лікування. Дуже часто пацієнти місяцями і навіть роками не звертаються за медичною допомогою з цією проблемою, що погіршує прогноз щодо виліковування взагалі.
— Яка діагностика проводиться та яке лікування показане?
На сучасному етапі розвитку медицини адекватне лікування неможливе без діагностики і постановки правильного діагнозу. На прийомі у лікаря вам будуть запропоновані різні методики діагностики, лабораторні і інструментальні, в залежності від попереднього діагнозу. І тільки після цього ми приступаємо до лікування. В лікуванні печії основне — усунути причину! Якщо причина не знайдена, то печія скоріш за все повернеться знову. Широко використовують антациди, блокатори гістамінових рецепторів та блокатори протонної помпи.
Лікар-гастроентеролог клініки "Стомател",
Богонос Богдан Васильович