Діабетична стопа: діагностика та лікування

13-11-2023
Діабетична стопа - одне з найважчих ускладнень, яке зустрічається приблизно у 15% хворих на цукровий діабет.
Діабетична стопа: діагностика та лікування

Цей стан являє собою відкриті виразки, які можуть розвинутися на нижній частині стопи внаслідок цілого ряду факторів, пов’язаних із діабетом, таких як поганий кровообіг, нейропатія, деформація стопи, відповідний тиск взуття, травми та навіть тривалість діабету. Існує чотири основні «стадії» діабетичної виразки стопи (які називаються ступенями):

• 1 ступінь: також називається «діабетична виразка стопи на початковій стадії», виразка 1 ступеня є поверхневою, тобто шкіра пошкоджена, але рана все ще неглибока.
  • 2 ступінь: виразка - це глибока рана (за межами верхніх шарів шкіри).
  • 3 ступінь: через виразку видно частину однієї чи кількох кісток стопи.
  • 4 ступінь: гангрена передньої (верхньої) частини стопи.

Симптоми діабетичної виразки стопи включають почервоніння, набряк і виділення з ураженої ділянки. Лікування виразок на стопі може включати прийом антибіотиків для запобігання інфекції, перев’язки ран для прискорення загоєння та хірургічне видалення мертвих тканин (гангрена).

Лікування діабетичної стопи

Людям з цукровим діабетом важливо ретельно доглядати за своїми ногами та звертатися до лікаря-ортопеда раз на рік, якщо у них виникають будь-які проблеми зі стопами, якими б незначними вони не здавалися. Ортопеди – це спеціалісти з лікування стоп і гомілковостопного суглоба, навчені діагностиці та лікуванню широкого спектра станів, у тому числі тих, які характерні для людей із діабетом. Вони можуть проводити регулярні огляди стоп, допомагати впоратися з пошкодженням нервів і проблемами з кровообігом, а також надавати вказівки щодо взуття та інших змін способу життя, які можуть допомогти запобігти проблемам зі стопами.

Як поліпшити кровообіг для людей з діабетом?

Рекомендації щодо покращення кровообігу включають:

• Контролюйте рівень жиру в крові.
  • Підтримуйте рівень глюкози в крові якомога ближче до норми.
  • Не паліть. Куріння викликає спазм і звуження кровоносних судин. У курців частіше трапляються інфаркти, інсульти та проблеми з кровообігом.
  • Щодня займайтеся спортом. Швидка ходьба допоможе підтримувати кровообіг у вашому тілі.

Щоденний догляд за ногами

Рекомендації, які допоможуть запобігти проблемам зі стопами у людей з діабетом включають:

• Щодня перевіряйте свої ноги на наявність ознак набряку, почервоніння або жару – це можуть бути ознаки інфекції.
  • Щодня мийте ноги та добре витирайте їх між пальцями.
  • Використовуйте метиловий спирт, якщо між пальцями ніг багато вологи.
  • Зволожуйте суху шкіру, особливо потріскані п’яти (наприклад, сорболеновим кремом), але не між пальцями.

Як уникнути травми ніг:

• Ніколи не ходіть босоніж.
  • Носіть відповідне взуття, щоб захистити ноги.
  • Уникайте тісного взуття та не носіть взуття з відкритим та вузьким носком.
  • Тримайте нігті на ногах обрізаними. Обріжте нігті на ногах уздовж форми пальців і підпиляйте шорсткі краї.
  • Лікуйте натоптні або мозолі в ортопеда.
  • Кожні 6 місяців перевіряйте ознаки та симптоми, які можуть свідчити про наявність у вас проблем.
Oxford Medical Ilaya — это современный медицинский центр с крупным отделением репродуктивной медицины, а также поликлиникой для взрослых и дневным стационаром. Здесь установлено новое диагностическое и лечебное оборудование экспертного класса.
Центр «Медпомощь» специализируется на лечении и уходе за больными, оказании услуг лежачим и тяжелобольным пациентам. Выполнение самых сложных медицинских манипуляций и забор материала для анализов, современные исследования как в условиях клиники, так и на дому у пациента — ежедневная работа штата лицензированных врачей и медсестер.