КТ шиї — найбільш інформативний, безпечний, метод променевого дослідження шийного відділу хребетного стовпа. У деяких випадках додатково застосовується методика контрастування з метою отримання більш детальної картини досліджуваної області.
Дослідження призначається в таких випадках:
- аномалії розвитку та деформації цього відділу скелета;
- кісти, наявність сторонніх тіл в шиї;
- дегенеративно-дистрофічні зміни (спондильоз, сколіоз, остеохондроз);
- травми шийного відділу і їх наслідки;
- звуження спинномозкового каналу;
- здавлення артерій хребта;
- мієлопатія;
- компресія нервів;
- патології судин шиї;
- корінцевий синдром;
- грижі міжхребцевих дисків;
- остеофіти;
- запальні патології;
- необхідність оперативного втручання;
- контроль до і після лікування;
- диференціація діагнозу;
- оцінка кісткових структур.
КТ шиї призначається при стійких головних болях, запамороченнях, розладі координації рухів, хворобливих та інших неприємних відчуттях (поколюванні, онімінні, холоді) в шиї, а також у верхніх кінцівках. КТ стравоходу показано при наявності дивертикул стравоходу і гортані.
Відносні протипоказання до проведення КТ шиї: вік пацієнта молодше 14 років, вагітність, лактація. Абсолютні протипоказання — вага пацієнта перевищує 150 кг, загальний важкий стан, наявність алергії на складові контрастної речовини, гострі патологічні порушення кровообігу, важкі стадії серцевої і ниркової недостатності пацієнта. Слід повідомити лікаря про наявність металоконструкцій в організмі.
Спеціальної підготовки до обстеження не потрібно. Так, комп'ютерна томографія стравоходу не вимагає попередніх підготовчих маніпуляцій. Якщо передбачається застосування контрастної речовини, діагностика проводиться натщесерце. Безпосередньо перед маніпуляцією вводиться внутрішньовенно або ж перорально контрастну речовину. Хворий знаходиться в положенні лежачи на спині, на пересувному столі сканера. Під час роботи апарату фахівець виходить з кабінету, з пацієнтом спілкується за допомогою аудіозв'язку. Кушетка в'їжджає в рамку томографа. Час проведення процедури — 1-2 хвилини, з контрастом — до 30 хвилин. Процедура безболісна. Після всіх маніпуляцій лікар-рентгенолог аналізує та інтерпретує отримані знімки.