Чи потрібно видаляти зуби мудрості
Говоримо з лікарем-стоматологом клініки "Стоматолог і я", Ліщиною Антоном Сергійовичем про необхідність видалення зубів мудрості.
Сьогодні у 30 % людей на планеті зуби мудрості не прорізуються. У сучасної людини розміри щелепи є набагато меншими відносно розмірів щелепи наших предків. Це в основному пов’язано із характером харчування. Так, зараз на ринку багато півфабрикатів, а також готової дрібної їжі. Відповідно, навантаження на щелепи є менше, і вони не розвиваються до великих розмірів.
Якщо для зубів мудрості мало місця, вони починають тиснути на сусідні зуби. У такому випадку зуби мудрості будуть причиною деформації зубного ряду. Також хочу зазначити, що при несвоєчасному прорізуванні зубів мудрості, існує вірогідність накопичення у тих місцях щелепи залишків їжі, що спровокує розвиток карієсу та його ускладнень.
— Так треба видаляти зуби мудрості чи ні?
Все залежить від положення зуба мудрості відносно інших зубів та анатомічних утворів щелепи, чи достатньо місця у зубному ряді для його повноцінного прорізування. Так, за допомогою комп’ютерної томографії та ортопантомограми лікар може спрогнозувати вплив зубів мудрості на зубощелепну систему загалом. Саме за допомогою своєчасної діагностики лікар вирішує, видаляти зуб чи спостерігати за ним.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Якщо зуб ще не спричиняє проблем, його треба видалити в планову порядку, не чекати, коли він спричинить, наприклад, порушення прикусу чи запалення оточуючих тканин. Планово видаляти легше і безпечніше, ніж в ургентному порядку.
Західний світ схиляється до думки, що всі 4 зуби треба видаляти в один візит під наркозом. Я рекомендую своїм пацієнтам видаляти планово один зуб мудрості на місяць.
Що стосується профілактики та попередження проблем із зубами мудрості: в 15-16 років пацієнту рекомендується комп’ютерна томографія. Процедура не є дуже дорогою — приблизно 500-600 грн. Так саме за допомогою КТ можна передбачити хід росту зубів мудрості і за необхідністю їх своєчасно видалити.
— Якщо ж необхідності видалення немає, зуби мудрості можна не видаляти?
Так, звичайно. Але завжди пам’ятайте, що лікувати захворювання складніше, ніж його попередити.
Золотий ланцюжок: КТ — планове видалення — позитивний результат.
Якщо зуб мудрості видаляється планово, після видалення не призначається антибіотикотерапії. А от якщо зуб був причиною запальних процесів, антибіотикотерапія призначається мінімум на 5 діб. Отже, основна профілактика — своєчасна комп’ютерна томографія з метою оцінки росту зубів мудрості.