Психологічна підготовка до школи (Психологическая подготовка к школе)

Психологічна підготовка до школи є дуже важливою для дитини. Фахівці перевіряють її за допомогою спеціальних тестів, про неї часто говорять телебаченням, пишуть у спеціалізованих виданнях. Перед тим, як відправляти сина чи доньку в перший клас, слід повести дитину на прийом до психолога. Цей захід допоможе визначити ступінь готовності малюка до шкільного життя. Існує ряд ознак, які свідчать про те, що дитина психологічно готова до вступу до школи:
- Високий рівень навчальної мотивації
- Високий або середній рівень довільної поведінки
- Достатній рівень розумового розвитку
- Добре розвинений фонематичний слух
Види психологічної підготовки до школи
Фахівці виділяють чотири види психологічної підготовленості до школи.
- Соціальна готовність має на увазі те, що дитина може вступати в комунікації з однолітками, педагогами та зав'язувати з ними спілкування. Особливо важко тим школярам, які відвідували дошкільні освітні установи і немає досвіду спільних з іншими дітьми. Вони, як правило, затиснуті та сором'язливі, їм важко спілкуватися з незнайомими людьми.
- Вольова готовність. Дитину потрібно поступово привчати до шкільного режиму. Він має сидіти за столом, читати книги, писати, малювати. Дуже часто буває так, що дитина не хоче відвідувати уроки, йому в тягар заняття, вона відволікається і не хоче слухати педагогів. Проблема часто зустрічається у "домашніх" дітей, які не звикли до занять та колективу.
- Інтелектуальна готовність. Дошкільник повинен мати мінімальний запас знань до того, як він стане першокласником. Якщо цього багажу знань немає, дитині доведеться дуже важко адаптуватися до шкільного життя. Якщо малюк не відвідує дитячий садок, то для підготовки потрібно найняти репетитора, або проводити заняття самостійно.
- Діти часто мають хибні уявлення про школу і підозрюють, що це якесь свято. Але, зіткнувшись з першими труднощами, охолоне до навчання і починають нудьгувати. Щоб цього не сталося, потрібно пояснити, що доведеться докладати великих зусиль для досягнення високих результатів.
Психологічна підготовка дітей до школи
Дитина підготовлена до школи не тоді, коли має гарну успішність, а в тому випадку, якщо немає проблем з дисципліною та спілкуванням з однокласниками. Деякі вчителі дивуються, чому відмінники, які пройшли серйозну дошкільну підготовку, порушують дисципліну під час уроків. Як правило, у багатьох підготовчих класах учні проходять програму першого класу. І якщо дитина зі слабкою успішністю проходитиме цей курс повторно, закріплюючи матеріал, то сильніші учні нудьгуватимуть на уроках, адже все це вони вже знають і проходили.
Якщо у дитини немає мотивації, і вона не знає, з якою метою відвідує шкільні заняття, то можна спостерігати слабкий розвиток довільної поведінки, яка виражається у факторах:
- Не слухає педагога під час занять.
- Не бажає виконувати завдання.
- Не може працювати за зразком
- Порушує порядок
- Під час уроку дивиться на сторонні предмети, а не на дошку.
Важливу роль процесі адаптації дітей до школи грає вчитель початкових класів. Педагог має зацікавити колектив, прищепити потяг до знань, завоювати повагу класу, а найголовніше – любити свою роботу.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Вчитель не повинен виділяти улюбленців та аутсайдерів серед учнів, що провокує конфлікти всередині класу та ускладнює процес адаптації до нових умов.
Переклад російською мовою:
Психологическая подготовка к школе очень важна для ребенка. Специалисты проверяют ее с помощью специальных тестов, о ней часто говорят по телевидению, пишут в специализированных изданиях. Перед тем, как отправлять сына или дочь в первый класс, следует повести ребенка на прием к психологу. Эта мера поможет определить степень готовности малыша к школьной жизни. Существует ряд признаков, которые свидетельствуют о том, что ребенок психологически готов к поступлению в школу:
- Присутствует высокий уровень учебной мотивации
- Высокий или средний уровень произвольного поведения
- Достаточный уровень умственного развития
- Хорошо развит фонематический слух
Виды психологической подготовке к школе
Специалисты выделяют четыре вида психологической подготовленности к школе.
- Социальная готовность подразумевает то, что ребенок может вступать в коммуникации со сверстниками, педагогами и завязывать с ними общение. Особенно тяжело тем школьникам, которые не посещали дошкольные образовательные учреждения и не имеют опыта совместных действий с другими детьми. Они, как правило, зажаты и стеснительны, им трудно общаться с незнакомыми людьми.
- Волевая готовность. Ребенка нужно постепенно приучать к школьному режиму. Он должен сидеть за столом, читать книги, писать, рисовать. Очень часто бывает так, что ребенок не хочет посещать уроки, ему в тягость занятия, он отвлекается и не хочет слушать педагогов. Проблема часто встречается у "домашних" детей, которые не привыкли к занятиям и коллективу.
- Интеллектуальная готовность. Дошкольник должен обладать минимальным запасом знаний до того, как он станет первоклассником. Если этого багажа знаний нет, то ребенку придется очень трудно адаптироваться к школьной жизни. Если малыш не посещает детский садик, то для подготовки нужно нанять репетитора, либо проводить занятия самостоятельно.
- Дети часто обладают ложными представлениями о школе и подозревают, что это какой-то праздник. Но, столкнувшись с первыми трудностями, охладевают к учебе и начинают скучать. Чтобы этого не произошло, ребенку нужно объяснить, что придется прилагать большие усилия для достижения высоких результатов.
Психологическая подготовка детей к школе
Ребенок подготовлен к школе не тогда когда у него хорошая успеваемость, а в том случае, если нет проблем с дисциплиной и общением с одноклассниками. Некоторые учителя удивляются, почему отличники, которые прошли серьезную дошкольную подготовку, нарушают дисциплину на уроках. Как правило, во многих подготовительных классах учащиеся проходят программу первого класса. И если ребенок со слабой успеваемостью будет с интересом проходить этот курс повторно, закрепляя материал, то более сильные ученики будут скучать на уроках, ведь все это они уже знают и проходили.
Если у ребенка нет мотивации, и он не знает, с какой целью посещает школьные занятия, то можно наблюдать слабое развитие произвольного поведения, которое выражается в факторах:
- Не слушает педагога во время занятий.
- Не желает выполнять задания.
- Не может работать по представленному образцу
- Нарушает порядок
- Во время урока смотрит на посторонние предметы, а не на доску.
Важную роль в процессе адаптации детей к школе играет учитель начальных классов. Педагог должен заинтересовать коллектив, привить тягу к знаниям, завоевать уважение класса, а самое главное – любить свою работу. Учитель не должен выделять любимчиков и аутсайдеров среди учеников, что провоцирует конфликты внутри класса и затрудняет процесс адаптации к новым условиям.







