Усе, що пацієнт повинен знати про порядок проведення гастроскопії
Підготовка до процедури
Гастроскопія — це сучасна діагностично-лікувальна процедура, яка дозволяє оглянути стан слизової оболонки верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Виконується за допомогою ендоскопічного обладнання, яке поступово вводиться через ротову порожнину та стравохід у шлунок. Гастроскопія потребує додаткової підготовки:
- останнє приймання їжі відбувається за 6-8 годин до початку проведення процедури;
- забороняється курити, жувати гумку за 2-3 години до початку процедури, щоб уникнути підвищеної секреції в шлунку.
Процедура відбувається за стандартами організації медичної допомоги хворим з гострими та хронічними станами. (Накази МОЗ України та уніфіковані медичні протоколи лікування від 06.11.2014 No 826, від 21.06.2016 No 613, від 31.10.2013 No 943, від 11.02.2016 No 90 та інші).
З чого складається, як проводиться
Для діагностики використовується гнучкий фіброгастроскоп, який обладнаний волоконно-оптичною системою. За допомогою камери та монітора фахівець слідкує за поступовим введенням трубки, проводить візуальний огляд стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки.
Обстеження виконується амбулаторно у медичному закладі (поліклініці, приватній лікарні або лікувально-діагностичному центрі, міській або районній лікарні), які мають відповідне обладнання та кваліфікованого фахівця. Гастроскопія для лікування при кровотечі в порожнину ЖКТ застосовується для тимчасової або остаточної зупинки кровотечі, впливу на патологічні процеси для упередження рецидивів.
Пацієнт укладається на столі в положенні на лівому боці, ноги трохи зігнути у колінах, спина пряма. Трубку апарату поступово вводять у стравохід. Увесь процес займає 2-3 хвилини. Лікар ретельного оглядає шлунково-кишковий тракт, після закінчення процедури хворий отримує результати протоколу.
Як має виглядати висновок лікаря
По завершенні гастроскопії лікар надає пацієнту висновок, з яким треба звернутися до гастроентеролога для подальшого лікування. Протокол дослідження складається з таких частин:
- особиста інформація, ПІБ та вік пацієнта;
- назва медичної установи, у якій виконалась процедура;
- повний опис стану слизової оболонки стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки;
- висновок лікаря;
- ПІБ та підпис лікаря, печатка медичного закладу.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
На що треба звернути увагу!
Для уникнення неприємних відчуттів горло пацієнта обробляють лідокаїном у формі спрею. Процес діагностики займає декілька хвилин, але неприємні відчуття у горлі пацієнт відчуває ще 2-3 години. Після закінчення обстеження варто декілька годин уникати приймання їжі, кави та чаю, газованих напоїв, а також куріння.
Гастроскопія по точності діагностики перевершує рентгенологічні методи. Гастроскопія виконується дітям до 6 років під загальною анестезією, після 6 років наркоз використовується за потреби. Для дітей застосовуються тонкі трубки малого діаметра 6-9 мм.
Коли процедура неефективна
Планова гастроскопія не виконується, якщо пацієнт має такі порушення:
- серцево-судинну недостатність;
- гострий інфаркт міокарда;
- гостре порушення мозкового кровообігу;
- дихальну недостатність;
- аневризму;
- порушення серцевого ритму;
- важкі психічні розлади.
Невідкладна допомога при екстрених випадках практично не має протипоказань.
З практики лікаря
Деякі пацієнти скаржаться:
- маю хворий шлунок, але не хочу робити гастроскопію, бо це дуже неприємна процедура, а іншої діагностики лікар не призначає;
- у процесі виконання гастроскопії лікар провів процедуру не дуже вдало, горло потім дуже сильно боліло декілька діб;
- у нашій лікарні апаратура застаріла, трубка дуже широка, ковтати її важко та неприємно.